×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To będzie potężne uderzenie w portfele Polaków. Zmiany w przepisach coraz bliżej

Jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy jest oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Według ekspertów rynku pracy rozwiązanie to nie będzie sprzyjać ani wykonawcom takich umów, ani zleceniodawcom czy zamawiającym, ani gospodarce.

To będzie potężne uderzenie w portfele Polaków. Zmiany w przepisach coraz bliżej
Po wprowadzeniu zmian wszystkie umowy cywilnoprawne miałyby podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne (Fot. Ammy Singh/Unsplash)
REKLAMA
 • Jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy jest oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Według ekspertów rynku pracy rozwiązanie to nie będzie sprzyjać ani wykonawcom takich umów, ani zleceniodawcom czy zamawiającym. Nie będzie też sprzyjało gospodarce.
 • Jak zauważa Wojciech Ratajczyk z Trenkwaldera, to nie koszty, a elastyczność są głównym powodem sięgania po umowy cywilnoprawne. Jego zdaniem pełne oskładkowanie umów zleceń nie ograniczy ich stosowania.
 • Jak wylicza Piotr Juszczyk z firmy InFakt, żeby zleceniobiorca mógł otrzymać przelew ze zlecenia w kwocie 10 000 zł, zleceniodawca będzie musiał ponieść koszt aż 16 638,06 zł ze składką chorobową (koszty rosną aż o 40 proc.). Jeśli zaś dla zleceniodawcy zmiana byłaby neutralna, to pracownik otrzyma o 3052,33 zł mniej przy pełnym ozusowaniu.

W Krajowym Programie Reform 2023/2024 (KPR) przygotowanym przez polski rząd pojawił się jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy - oskładkowanie umów cywilnoprawnych.

Po wprowadzeniu zmian wszystkie umowy cywilnoprawne miałyby podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i z tytułu chorób zawodowych, chorobowym), niezależnie od uzyskiwanych dochodów, z wyjątkiem umów zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia. Przestałaby więc obowiązywać zasada, zgodnie z którą składki na ubezpieczenia społeczne są płacone na podstawie minimalnego wynagrodzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: To będzie potężne uderzenie w portfele Polaków. Zmiany w przepisach coraz bliżej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zuza 2023-05-11 17:00:32

  Trzeba jeszcze bardziej dowalić pracującym,żeby móc rozdawać nierobom i przybyszom.A oni się śmieją w twarz,tym co pracują!!!! Chory kraj.

 • Leszek 2023-05-11 09:02:31

  Niedługo, dzięki przyszłym Noblistom Morawieckiemu, Glapinskiemu i Kaczyńskiemu będziemy musieli płacić za to że pracujemy za darmo. Brzmi nielogicznie, bo jeszcze przecież trzeba przezyć. I właśnie dlatego powstaną programy mieszkanie+ jedzenie+ woda+ powietrze+ i inne. Od twojej hierarchi w Nowym Ładzie (czytaj społeczeństwie) zależeć będzie ile tych plusów i ulg zdobędziesz. Albo zdechniesz z długami, albo wyjdziesz na zero, albo świetnie zarobisz. Wszystko zależy od twoich koneksji rodzinnych i towarzyskich oraz od tego co robisz i dajesz Nowym Dobrym Panom

 • Gideon 2023-05-10 16:07:07

  Gówno prawda. Robiłem długo na takich umowach. Ile ludzi na cywilno prawnych ma tak wysokie dochody poza informatykami którzy tak omijają system podatkowy? Dwa procent? Wszędzie gdzie pracowałem to było tylko omijanie zusu przez Janusza i kasa do kieszeni kosztem pracownika który nie za bardzo miał wybór zwłaszcza jak młody po studiach I ludzie po naście lat na takich pracują w miejscu i na stanowiskach które wg wszelkich kryteriów spełniają wszelkie warunki do stałej umowy o pracę. I przed zmianami tak było. Albo krótkoterminowe prace na dzieło czy zlecenia, albo jeden drugi okres próbny i trzecia umowa na stałe z urzędu.

  • Hank 2023-05-10 17:15:50

   ZUS, PiS i PO to kur..y i złodzieje

 • Morawiecki 2023-05-10 15:15:17

  Ha Ha

 • Hdhdhhddhrhrh 2023-05-10 11:33:01

  Krajowy Plan Wygaszania Polski. Brawo Jarku!

  • jawestsun 2023-05-10 22:56:06

   Pajacu nie widzisz że to święta Unia wymaga, a nie Jarek

   • Julian 2023-05-11 10:08:34

    Ciemnogród się odezwał. Bo rząd żadnych złych nowinek nie wprowadza, tylko Unia nam nakazuje. Tak jak z gazem, Unia powiedziała że nie może być vat 0%. I pisory że to Unia nam kazała podnieść do 23%. Unia kazała by było minimum 5%, a nie 23.jak ktoś nie umie czytać i rozumiec to wszystko łyknie. Unia nie ustala jakie procenty wynagrodzenia netto idą na składki, tylko rząd. Koszty składek w Polsce są jedne z najwyższych w Europie (w %)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA