Teraz firmę założysz w 7 dni. I nie nabiegasz się po urzędach

W związku z wdrożeniem systemu informatycznego, integrującego rejestry prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, GUS oraz ZUS, od 1 grudnia 2014 r. można szybciej rozpocząć działalność gospodarczą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Teraz firmę założysz w 7 dni. I nie nabiegasz się po urzędach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 gru 2014 9:01


Jedną z najważniejszych zmian jest automatyczne nadawanie numerów NIP i REGON. Zgodnie z założeniem firma, gdy uzyska NIP i REGON będzie mogła rozpocząć działalność z dniem wpisania danych do Krajowego Rejestru Sądowego. Złożenie danych uzupełniających w formie papierowej lub elektronicznej nie będzie wstrzymywało rozpoczęcia działalności.

7 dni - tyle dzięki wdrożeniu systemu informatyczne ma trwać teraz rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Umożliwia to ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dokonuje zmian istniejącego stanu prawnego w zakresie regulacji dotyczących administracyjnych procedur rejestracyjno-ewidencyjnych związanych z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.

System teleinformatyczny integrujący rejestry ułatwi przedsiębiorcom zakładanie firm.

Czytaj też: Co trzecia kobieta jest gotowa założyć własną firmę

NIP i REGON szybciej

Wedle przepisów ustawy skróceniu ulegnie, o około 17 dni, czas oczekiwania przez podmiot na możliwość rozpoczęcia wykonywania działalności (w tym działalności gospodarczej).

Obecnie na rozpoczęcie działalności trzeba czekać ok. 25 dni, po zmianach ma to być 7 dni. Wdrożenie systemu teleinformatycznego integrującego rejestry umożliwi wprowadzenie rozwiązania polegającego na nadawaniu podmiotom wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego identyfikatora podatkowego NIP oraz numeru identyfikacyjnego REGON (na podstawie danych przekazanych z KRS do Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników i rejestru GUS) automatycznie po dokonaniu wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czytaj też: Młodzi otwierają własne firmy, bo nie chcą mieć nad sobą szefa

Nadane identyfikatory będą także automatycznie zamieszczane w KRS bezpośrednio po ich nadaniu, bez konieczności wydawania przez sąd rejestrowy orzeczenia w tym zakresie. W praktyce moment wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego stanie się dniem, od którego będzie można rozpocząć działalność, w tym działalność gospodarczą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.