PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ozusowanie umów cywilnoprawnych. Pomysł dzieli przedsiębiorców

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 22 kwi 2021 14:15

9 na 10 przedsiębiorców jest przeciwnych ozusowaniu umów o dzieło, które obecnie nie wymagają opłacania składek. Jesteśmy w środku kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią, pracodawcy walczą o utrzymanie miejsc pracy i płynności finansowej. Wprowadzenie kolejnego obowiązku finansowego wydaje się zupełnie nieadekwatne do obecnej sytuacji przedsiębiorców – komentuje Jan Enno Einfeld, dyrektor zarządzający Finiata Group.

Ozusowanie umów cywilnoprawnych. Pomysł dzieli przedsiębiorców
9 na 10 przedsiębiorców jest przeciwnych ozusowaniu umów o dzieło (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Od 1 stycznia 2021 wszedł w życie obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS.
 • Był to pierwszy krok mający na celu wprowadzenie obowiązkowych składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.
 • 89,2 proc. pracodawców jest temu przeciwnych , ponieważ zmiana zamiast korzyści dla państwa może podnieść poziom bezrobocia lub zwiększyć szarą strefę.

Nowy obowiązek nie powoduje, że wykonawca umowy zostaje zgłoszony do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego i nie wymusza odprowadzania składek. Gromadzenie informacji na temat umów o dzieło do ZUS ma przede wszystkim charakter statystyczny.

Jednak, jak się okazało, zgłaszanie umów o dzieło to był pierwszy krok rządu w kierunku ich ozusowania. Podobny obowiązek ma dotyczyć umów zlecenie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Jak pokazują badania, aż 9 na 10 przedsiębiorców jest przeciwnych ozusowaniu umów o dzieło, które obecnie nie wymagają opłacania składek. Jesteśmy w środku kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią, pracodawcy walczą o utrzymanie miejsc pracy i płynności finansowej. Wprowadzenie kolejnego obowiązku finansowego wydaje się zupełnie nieadekwatny do obecnej sytuacji przedsiębiorców – komentuje Jan Enno Einfeld, dyrektor zarządzający Finiata Group. – Właściciele firm będą zmuszeni albo do obniżania wynagrodzeń netto lub zmniejszania zatrudnienia. W efekcie doprowadzi to wzrostu bezrobocia.

Negatywne konsekwencje

Z badania Business Centre Club wynika, że blisko 3 na 4 pracodawców obawia się wzrostu szarej strefy, czyli zatrudniania wykonawców na czarno. W efekcie ZUS i państwo stracą zamiast załatać lukę w budżecie i ograniczyć nielegalne praktyki. Z kolei po stronie pracodawców wzrosną koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co dodatkowo pogorszy pozycję konkurencyjną spółek kapitałowych względem osobowych, które łatwo mogą wypłacać część lub całość wynagrodzenia w gotówce bez księgowania.

Czytaj więcej: Sławomir Mentzen: w Polsce nie ma ani jednego pracodawcy, który zatrudnia legalnie

Umowy zlecenia do ZUS

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ozusowanie umów cywilnoprawnych. Pomysł dzieli przedsiębiorców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rysa 2021-04-23 10:00:51

  Wszystko powinno być ozusowane do określonej w ustawie 30-krotności. Wtedy może nie byłoby płaczu wszelkiej maści celebrytów, że mają głodowe emerytury.

 • Namarginesie 2021-04-22 16:53:47

  A co przedsiębiorcy to idioci, żeby płacić jak nie muszą? A ktoś spytał pracowników, czego oni by chcieli? Nagminne jest stosowanie umów zleceń i tzw. B2B w sytuacjach, gdzie bezwzględnie powinna być stosowana umowa o pracę. Dla średnio inteligentnego inspektora pracy jest do wywalenia w powietrze w 5 min. jako umowa pozorna. Mało tego, nagminnie stosuje się umowy zlecenia bez tzw. chorobowego, " bo pójdziesz na zwolnienie lekarskie". Ozusowanie to tylko część problemu, a co z urlopami?, czasem pracy ( kilkanaście godzin na dobę), nie masz żadnych praw, same obowiązki. Z okradania pracowników ( ich przyszłych emerytur) bierze się " konkurencyjność " polskiego przemysłu. Za to wymiana luksusowego mercedesa co 2 lata. Skąd chcecie mieć pieniądze w ZUS, skoro nikt nie płaci składek? Ozusować pracę to i owszem, a co z prawami pracowniczymi? Każdy ( przedsiębiorca, panstwo) tylko kasa, a gdzie w tym wszystkim ludzie?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA