×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tarcza antykryzysowa ochroni miejsca pracy?

Rząd ogłosił gospodarczą i społeczną tarczę antykryzysową dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Jak pracodawcy oceniają zaproponowane rozwiązania?

Tarcza antykryzysowa ochroni miejsca pracy?
Plac Baczyńskiego w Tychach. Od początku wiosny zawsze tętniło tu życie. Teraz się na to nie zanosi (Fot. Michał Oleksy/PTWP)
REKLAMA
  • Jak zauważa dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, tzw. tarcza antykryzysowa to najbardziej oczekiwany przez przedsiębiorców projekt rządowy od lat 90.
  • Odciążenie pracodawców od kosztów wynagrodzeń w opinii przedsiębiorców to bardzo dobre rozwiązanie.
  • Firmy krytykują natomiast propozycję odroczenia płatności składek ZUS tylko na trzy miesiące, a także brak rozwiązań, które zapewniłyby firmą płynność finansową.

Tarcza antykryzysowa została przygotowana w rekordowym tempie - w ciągu dwóch tygodni od momentu wykrycia w Polsce pierwszej osoby zarażonej wirusem SARS-CoV-2.  Szacunkowa wartość całego pakietu to około 212 mld zł.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa. Oto jej pięć głównych filarów

- 212 mld robi wrażenie, ale musimy pamiętać że wiele rzeczy nie wiemy. Wkład NBP i środków unijnych poznamy dopiero po ogłoszeniu projektu, który mam nadzieję już w piątek (20 marca) zostanie ogłoszony. My jesteśmy gotowi na szybkie konsultacje, 48-godzinne po to, żeby wszystko zaczęło obowiązywać już w przyszłym tygodniu - ocenia Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP.

- Na podstawie zapowiedzi, które zaprezentowano na konferencji po Radzie Gabinetowej, można wyciągnąć dwa wnioski. Albo rząd i prezydent nie doceniają skali zagrożenia gospodarki, albo nie mają pomysłu, co mogliby w tej sytuacji zrobić. W to drugie, jako organizacja pracodawców, nie możemy uwierzyć. Przekazaliśmy rządowi konkretny pakiet propozycji zebranych w szerokich konsultacjach z kilkuset firmami. Zatem, jeżeli te propozycje zostały wykorzystane w tak okrojonej formie jak ogłoszono, najwyraźniej mamy do czynienia z bagatelizowaniem skali zagrożenia - komentuje Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Baczewski dodaje, że ogłoszony pakiet osłonowy to najbardziej oczekiwany przez przedsiębiorców projekt rządowy od lat 90. Jak zauważa, w takich sytuacjach władza ma tylko jedną szansę - ogłosić coś, co uspokoi rynki i da firmom przekonanie, że ktoś panuje nad sytuacją i wie, co robić.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Tarcza antykryzysowa ochroni miejsca pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • J. 2020-03-20 07:49:43

    to kpina nie tarcza. No, może na chwilę dla tych co nazywany politykami, Odroczone problemy rosną. Dodruk pieniędzy to nie jest rozwiązanie, tylko przyczyna nowych. W dodatku przewidywalnych.

  • micro 2020-03-19 19:16:19

    Powiedzmy sobie jasno. Małe i mikro rządzący pozostawili praktycznie bez pomocy. Jeżeli ten kryzys potrwa 3 miesiące to w tym czasie bezrobotny uzyska od Państwa większą pomoc niż przedsiębiorca!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA