Tajne przez poufne. Czyli jak chronić dane osobowe

Zagadnienie ochrony danych osobowych (ODO) jest tematem dość trudnym zarówno dla przedsiębiorców, urzędów jak i innych podmiotów, które muszą spełniać wymogi prawa w tym zakresie. Świadomość ODO jako prawa do prywatności jest w Polsce jeszcze dość niska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tajne przez poufne. Czyli jak chronić dane osobowe

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl

28 lut 2013 14:57


Zaskakuje najbardziej brak świadomości konsumentów czyli de facto nas wszystkich. Jak pokazało badanie TNS OBOP, aż 20 proc. Polaków ma całkowitą pewność, że instytucje przetwarzające ich dane osobowe nie gwarantują ich bezpieczeństwa.

Według pracowników mających dostęp do danych osobowych największym zagrożeniem tych danych są ich współpracownicy (49 proc.), co pokazuje jak bardzo potrzebne są szkolenia pracowników i procedury ich kontroli.

Badanie to oceniło jednocześnie całkiem przyzwoicie świadomość istnienia GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych), gdyż ponad 60 proc. badanych wiedziała, że jest taki urząd i czym się zajmuje. Z drugiej strony badanie małych firm pokazało, że aż 24 proc. z nich nie posiada niszczarki. Podobnie jak 22 proc. pracowników, którzy uważają, że ich dane osobowe nie są w wystarczający sposób zabezpieczone przez pracodawcę.

Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r. jest tylko kilka miesięcy młodsza od Konstytucji RP, a jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie z powodu Art. 47 (ochrona prawna życia prywatnego) i Art. 51 (prawo do prywatności) Konstytucji mamy dziś ODO. Ustawa o ODO weszła w życie 30 kwietnia 1998r., czyli prawie 15 lat temu, a jednak wciąż mamy problem z dostosowaniem się do niej.

Ustawa o ODO oraz jej rozporządzenie wykonawcze wymagają od podmiotów przetwarzających dane osobowe, jedynie lub aż 2 dokumentów: Polityki bezpieczeństwa i Instrukcji zarządzania systemem informatycznym.

Jednak prawidłowe przygotowanie tych dokumentów i ich faktyczne wdrożenie (np.: zabezpieczenie sieci informatycznej) to dla większości podmiotów prawdziwe utrapienie. Dodajmy do tego jeszcze zarejestrowanie zbiorów w GIODO oraz szkolenia pracowników i mamy już poważny kłopot.

Problematyczne może być już samo stworzenie dokumentacji ODO, gdyż co do zasady są to dokumenty poufne, więc trudno będzie nam skorzystać z cudzych rozwiązań.

- Przedsiębiorcy mają kilka wyjść z tej biurokratycznej "pułapki" - mówi Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ds. ochrony danych osobowych z firmy ODO 24. - Po pierwsze mogą skorzystać z outsourcingu, czyli przekazać sprawy związane z ochroną danych osobowych firmie zewnętrznej. Drugą opcją jest zatrudnienie doświadczonego specjalisty (prawnika i/lub informatyka), który będzie organizował ODO w jego firmie. Trzecia opcja jest relatywnie najtańsza, polega na przeszkoleniu pracowników.

Zdaniem rozmówcy, outsourcing sprawdza się tam gdzie zróżnicowanie danych osobowych, jakimi firma czy instytucja "obraca" i zatrudnienie pracowników jest duże.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.