PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Szykuje się wojna o urlopy

Zamieszanie spowodowane koronawirusem wpłynęło również na nasze plany urlopowe. Przez lockdown czy obawy o swoje zdrowie wielu pracowników zdecydowało się przełożyć urlop na późniejszy termin. Co kiedy pracodawca nie będzie mógł wysłać wszystkich podwładnych na urlop w wybranym przez nich terminie? Szykuje się kolejna fala fałszywych L4?

Szykuje się wojna o urlopy
Wielu Polaków wierzy, że latem będą mogli wyruszyć na upragnione wczasy z rodziną. (fot. materiały prasowe)
REKLAMA
  • Pandemia koronawirusa spowodowała lawinowy wzrost poziomu absencji chorobowej w polskich firmach od marca do maja 2020.
  • Teraz zbliża się kolejna fala lewych zwolnień. Pracodawcy, którzy wciąż starają się wyjść z kryzysu spowodowanego koronawirusem, nie będą chcieli udzielić podwładnym zgody na urlopy.
  • Wielu pracowników, którzy nie dostaną pozwolenia na wykorzystanie zaległego wypoczynku uda się w związku z tym na niezasadne zwolnienia chorobowe. Takie zjawisko widoczne jest co roku, ale teraz - zdaniem Conperio - nabierze na sile. 

Jak wynika z danych Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej, pandemia koronawirusa spowodowała lawinowy wzrost liczby pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim.

Z audytu absencji chorobowych przeprowadzonego od marca do maja 2020 roku wśród pracowników fizycznych zakładów produkcyjnych zatrudniających do tysiąca osób wynika, że znaczna część przebywających w tym okresie na L4 lub kwarantannie nie była faktycznie chora, nie przestrzegała wymogu kwarantanny lub nie zajmowała się opieką nad dzieckiem lub osobami starszymi (zasiłek opiekuńczy).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przykładowo, w marcu 2020 poziom absencji w skontrolowanych przez nich firmach wynosił 7,9 proc., rok wcześniej w tym samym okresie było to 6,9. W kwietniu 2020 było to 7,2 proc., rok wcześniej 5,8 proc..

Przedstawiciele Conperio zastawali dużą część kontrolowanych na czynnościach wykluczających ich niedyspozycyjność i poświęcenie opiece, m.in. na pielęgnacji przydomowych ogrodów, spawaniu, spacerach z psem, zakupach itp. Co więcej, wśród skontrolowanych zdarzały się osoby nieobecne w domu mimo nakazu objęcia izolacją i sankcji karnych za opuszczanie kwarantanny. Spora część z nich pozostawała pod wpływem alkoholu, a niektórzy rozpoczęli dodatkową niezarejestrowaną działalność, dorabiali na budowach czy remontując domy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szykuje się wojna o urlopy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA