PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szybszy powrót do pracy z L4 jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami

  • km
  • 28 paź 2022 13:28

W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim zabronione jest wykonywanie przez pracownika jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Co jednak w przypadku, gdy pracownik będzie chciał je skrócić i wrócić do pracy wcześniej?

Szybszy powrót do pracy z L4 jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami
Pracownik może przerwać zwolnienie lekarskie wyłącznie za zgodą lekarza (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Pracownik i pracodawca nie mogą samodzielnie zdecydować o wcześniejszym powrocie do pracy niż przed końcem zwolnienia lekarskiego.
  • Zwolnienie lekarskie pracownik może przerwać wyłącznie za zgodą lekarza i wrócić do pracy, jeśli w ocenie lekarza odzyskał on zdolność do wykonywania pracy.
  • Jeśli L4 trwało mniej niż 30 dni o szybszym powrocie do pracy decyduje lekarz prowadzący. W przypadku zwolnień trwających powyżej 30 dni, o dopuszczeniu do pracy zdecydować może tylko lekarz medycyny pracy.

Jak informuje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, zgodnie z prawem, podczas zwolnienia lekarskiego nie możemy wykonywać pracy do zakończenia leczenia. Naruszenie tego warunku zwolnienia, może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres jego trwania.

L4 wystawione pracownikowi przez lekarza trafia na elektroniczny profil pracodawcy niemal natychmiast po jego wystawieniu. Ani pracownik, ani pracodawca nie mogą  samodzielnie zdecydować o wcześniejszym powrocie do pracy chorego, niż przed końcem zwolnienia lekarskiego.

Pracownik może przerwać zwolnienie lekarskie wyłącznie za zgodą lekarza i wrócić do pracy, jeśli w ocenie lekarza odzyskał zdolność do wykonywania pracy. Istotny jest jednak okres na jaki zwolnienie zostało wystawione.

Zobacz: Zamiast w domu, chorują na zagranicznych wycieczkach. ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Zwolnienie lekarskie krótsze niż 30 dni 

Jeżeli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na mniej niż 30 dni lub 30 dni, możliwe jest skrócenie zwolnienia lekarskiego i powrót do pracy. Warunkiem jest jednak wystawienie przez lekarza prowadzącego zaświadczenia, na którym stwierdzi, że pracownik odzyskał zdolność do wykonywania pracy.

Wówczas pracodawca może dopuścić pracownika do pracy, a za przepracowane dni wypłacić wynagrodzenie. Natomiast za pozostały okres pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe – zostanie ono wypłacone tylko za wykorzystane dni zwolnienia chorobowego.

Przeczytaj: Jest szansa na dodatkowy dzień urlopu co miesiąc. Sam premier zabrał głos 

Zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szybszy powrót do pracy z L4 jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA