×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szybka ścieżka w zatrudnianiu Ukraińców. Będą duże zmiany w przepisach

 • Justyna Koc
  jk
 • 2 mar 2022 11:36

Uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich to jedno z rozwiązań, które ma znaleźć się w specustawie przygotowywanej przez rząd.

Szybka ścieżka w zatrudnianiu Ukraińców. Będą duże zmiany w przepisach
Uchodźcy z Ukrainy w punkcie recepcyjnym w miejscowości Dołhobyczów (Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
REKLAMA
 • Zgodnie z przepisami specustawy wszystkie osoby, które uciekły z Ukrainy - nie tylko obywatele tego kraju - będą mieli z mocy prawa ustalone prawo pobytu w Polsce  na 18 miesięcy.
 • Ponadto do zatrudnienia wystarczające będzie poinformowanie o tym fakcie PUP w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy.
 • Według zapewnień ze strony MSWiA osoby, którym upłynie 15 dni legalnego pobytu na tzw. decyzji komendanta Straży Granicznej nie będą traktowane jako nielegalnie przebywające w Polsce - zaznacza Monika Smulewicz z Grant Thornton.

Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej na nadzwyczajnym posiedzeniu prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie sytuacji na Ukrainie i koordynacji pomocy dla ludności ukraińskiej zapowiedziała uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich, uruchomienie grantów (już są dostępne) dla urzędów pracy i agencji zatrudnienia na wsparcie Ukraińców.

Dostęp do rynku pracy priorytetem

Jak mówiła Maląg, rząd chciałby priorytetowo potraktować dostęp do rynku pracy dla obywateli Ukrainy, aby nie uzależniali się od pomocy społecznej, ale integrowali ze społeczeństwem dzięki aktywności na rynku pracy. Dodała też, że planuje się w specjalnej ustawie m.in. uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich poprzez odejście od formalizacji zatrudnienia na rzecz wyłączenia przepisów biurokratycznych i tylko notyfikacji zatrudnienia w urzędzie pracy.

Czytaj też: Polskie firmy solidarne z Ukrainą. Tak pomagają

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej poinformowała też o projekcie grantowym dla urzędów pracy i agencji zatrudnienia na wsparcie obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski, które ministerstwo już uruchomiło.

Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje uzyskanie zgody KE na wykorzystanie oszczędności Europejskiego Funduszu Społecznego ze starej perspektywy na finansowanie projektów pomocy dla obywateli Ukrainy.

Co będzie zawierać specustawa?

Jak informuje we wpisie na Facebooku Monika Smulewicz, partner Grant Thornton, założycielka Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego, zgodnie z przepisami specustawy wszystkie osoby, które uciekły z Ukrainy (nie tylko obywatele tego kraju) będą mieli z mocy prawa ustalone prawo pobytu w Polsce, prawdopodobnie terminowo. Jak dodaje na spotkaniu była mowa o 18 miesiącach.

Ponadto do zatrudnienia wystarczające będzie poinformowanie o tym fakcie PUP w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy. Dodatkowe wymogi np. rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy czy uzyskania zezwolenia na pracę nie będą potrzebne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (37)

Do artykułu: Szybka ścieżka w zatrudnianiu Ukraińców. Będą duże zmiany w przepisach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • future 2022-03-23 09:03:51

  nasze dzieci będą biedować na bezrobociu lub za najniższa krajową

 • Sosnowiczanka 2022-03-05 19:55:35

  Jak prezydent Sosnowca przyjmie Ukraińca to nigdy więcej na niego nie zagłosuje mam gdzieś co o mnie pomyślą Ukraina won

 • Sosnowiczanka 2022-03-05 19:46:06

  Wara od Sosnowca darmozjady jak zobaczę Ukraińca to w ryj dostanie

 • Damian 2022-03-04 19:53:43

  ja tez nie moge znalesc pracy wszedzie chca ukraincow zadrudniac tylko albo mowia umowa o dzielo i 1500 bo mam juz 10 ukraincow

 • Marianna 2022-03-03 23:29:12

  Polacy, nie dajmy się skłócić tym ruskim podżegaczom. Naprawdę nie widzicie tego, co oni robią tutaj na naszych forach ? Zyjemy w kraju, gdzie nie spadają bomby, gdzie nie zabija sie Polaków. Nie poddawajcie się tej manipulacji i ruskiej obrzydliwe propagandzie. Pomagajmy, TAM LECĄ BOMBY !!!

  • Ewa 2022-03-06 04:56:58

   To, że lecą bomby, nie znaczy, że Polacy mają być gorzej traktowani u siebie niż potomkowie band UPA. Za głupotę się płaci.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA