-
- •2 mar 2022 11:36
Uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich to jedno z rozwiązań, które ma znaleźć się w specustawie przygotowywanej przez rząd.

- Zgodnie z przepisami specustawy wszystkie osoby, które uciekły z Ukrainy - nie tylko obywatele tego kraju - będą mieli z mocy prawa ustalone prawo pobytu w Polsce na 18 miesięcy.
- Ponadto do zatrudnienia wystarczające będzie poinformowanie o tym fakcie PUP w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy.
- Według zapewnień ze strony MSWiA osoby, którym upłynie 15 dni legalnego pobytu na tzw. decyzji komendanta Straży Granicznej nie będą traktowane jako nielegalnie przebywające w Polsce - zaznacza Monika Smulewicz z Grant Thornton.
Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej na nadzwyczajnym posiedzeniu prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie sytuacji na Ukrainie i koordynacji pomocy dla ludności ukraińskiej zapowiedziała uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich, uruchomienie grantów (już są dostępne) dla urzędów pracy i agencji zatrudnienia na wsparcie Ukraińców.
Dostęp do rynku pracy priorytetem
Jak mówiła Maląg, rząd chciałby priorytetowo potraktować dostęp do rynku pracy dla obywateli Ukrainy, aby nie uzależniali się od pomocy społecznej, ale integrowali ze społeczeństwem dzięki aktywności na rynku pracy. Dodała też, że planuje się w specjalnej ustawie m.in. uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich poprzez odejście od formalizacji zatrudnienia na rzecz wyłączenia przepisów biurokratycznych i tylko notyfikacji zatrudnienia w urzędzie pracy.
Czytaj też: Polskie firmy solidarne z Ukrainą. Tak pomagają
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej poinformowała też o projekcie grantowym dla urzędów pracy i agencji zatrudnienia na wsparcie obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski, które ministerstwo już uruchomiło.
Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje uzyskanie zgody KE na wykorzystanie oszczędności Europejskiego Funduszu Społecznego ze starej perspektywy na finansowanie projektów pomocy dla obywateli Ukrainy.
Co będzie zawierać specustawa?
Jak informuje we wpisie na Facebooku Monika Smulewicz, partner Grant Thornton, założycielka Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego, zgodnie z przepisami specustawy wszystkie osoby, które uciekły z Ukrainy (nie tylko obywatele tego kraju) będą mieli z mocy prawa ustalone prawo pobytu w Polsce, prawdopodobnie terminowo. Jak dodaje na spotkaniu była mowa o 18 miesiącach.
Ponadto do zatrudnienia wystarczające będzie poinformowanie o tym fakcie PUP w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy. Dodatkowe wymogi np. rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy czy uzyskania zezwolenia na pracę nie będą potrzebne.


Słowa kluczowe
- Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
- Marlena Maląg
- Konfederacja Lewiatan
- Monika Smulewicz
- konflikt Rosja-Ukraina
- Ukraina
- Ukraińcy
- praca
- zatrudnienie
- uchodźcy
- imigranci
- obcokrajowcy
- rekrutacja
KOMENTARZE (37)