Szwed: 12 złotych za godzinę pracy od września

• Od września, a nie od lipca mają wejść w życie przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za godzinę pracy w przypadku umów-zleceń - zapowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy i polityki społecznej.
• Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
• Minimalna stawka godzinowa ma wynosić 12 zł brutto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szwed: 12 złotych za godzinę pracy od września

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

9 mar 2016 11:21


- Chcemy ukrócić proceder, kiedy zamiast umowy o pracę, stosowana jest umowa cywilno-prawna - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wspomniał również o skandalicznych stawkach na umowach cywilnoprawnych, o czym pisaliśmy już tutaj: Ministerstwo pracy alarmuje: są przykłady pracy za 25 gr za godzinę

Wiceminister poinformował również, że zmiany wejdą w życie prawdopodobnie od września, a nie od lipca - jak wcześniej zapowiadano. Dłuższy czas ma służyć lepszemu przygotowaniu przepisów.

Wiceminister mówił również, że zmiany będą dotyczyły głównie kilku branż, np. firm ochroniarskich, sprzątających i budowlanych, gdzie stawki godzinowe są przeważnie bardzo niskie. Dodatkowo, jak poinformował gość Polskiego Radia, umowa-zlecenie będzie także obwarowana warunkami ewidencjonowania czasu pracy, co zwiększy możliwość kontroli. - Nadamy większe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy - zaznaczył wiceszef MRPiPS.

Stawka 12 złotych za godzinę przy umowach-zleceniach ma być także uwzględniona w przetargach w instytucjach publicznych. - Jeżeli nie zaczniemy od instytucji państwowych, nie poprawimy sytuacji na rynku. Przykład musi iść z góry - podkreślił Szwed.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.