×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szkolenia BHP już nieobowiązkowe? Ten przepis może wiele zmienić

– Opiniowane są obecnie przepisy ustawy, która ma zmniejszyć obciążenia dla przedsiębiorców. Jedna z propozycji dotyczy zwiększenia limitu liczby pracowników, poniżej którego pracodawcy mogą samodzielnie wykonywać zadania służby BHP – mówi Marek Maszewski, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Szkolenia BHP już nieobowiązkowe? Ten przepis może wiele zmienić
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Zgodnie z przygotowanym przez resort rozwoju pakietem ułatwień dla przedsiębiorców wiele zmieni się w zakresie szkoleń BHP.

• Nie będą one obowiązkowe dla pracowników administracyjno-biurowych w zakładach o najmniejszym ryzyku. Dodatkowo to pracodawca będzie mógł pełnić zadania służby BHP, jeśli zatrudnia do 50 pracowników.

• Zdaniem ekspertów zmiany idą w dobrym kierunku, mogą się jednak okazać zbyt ryzykowne i negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników.

 

Z projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym wynika, że w firmach, które zatrudniają nie więcej niż 50 pracowników, obowiązki służby BHP będzie mógł pełnić pracodawca, jeśli legitymuje się odpowiednimi uprawnieniami.

Dotychczasowe przepisy również dawały taką możliwość, jednak w firmach zatrudniających do 20 pracowników i zakwalifikowanych do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka (lub w firmach zatrudniających do 10 pracowników).

– Moim zdaniem jest to zmiana ryzykowna, która może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo pracowników. Pracodawcy mają już obecnie dużo innych zadań z obszaru prowadzenia działalność, ale nierzadko też niewystarczającą wiedzę i możliwości czasowe, żeby śledzić zmiany w przepisach prawnych. Tę tematykę reguluje już blisko tysiąc przepisów, stąd dość często pojawiające się zmiany mogą umknąć pracodawcy. Zmiany technologiczne w zakresie zapobiegania wypadkom czy stosowane środki ochrony zbiorowej i indywidualnej wymagają fachowej wiedzy – ocenia Marek Maszewski,dyrektor działu nadzoru w firmie SEKA, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

 Marek Maszewski,dyrektor działu nadzoru w firmie SEKA, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy (fot.newseria)
Marek Maszewski,dyrektor działu nadzoru w firmie SEKA, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy (fot.newseria)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Szkolenia BHP już nieobowiązkowe? Ten przepis może wiele zmienić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Spudlow 2018-11-17 08:21:16

  Szkolenia BHP powinny być ograniczone do 1/2 godzin ale częstotliwość zwiekszona do 1/2 lat.

 • SpecBHP 2018-11-02 10:29:59

  *(poprawka poprzedniego komentarza)Oczywiści praca biurowa powoduje małe prawdopodobieństwo wypadków ale występuje dużo uciążliwości więc skutki zdrowotne na pewno występują z tym że oczywiście nie jest tow przeważającej mierze praca szkodliwa a uciążliwa, ale te uciążliwości powodowały na tyle uszkodzenia kręgosłupa ze z początkowej kwalifikacji na świecie pracy komputerowej jako lekkiej przekwalifikowano na średnio-ciężką. To są uwarunkowania ewolucyjne.. 30-40 lat powszechnego używania komputera nie zmieniło właściwości organizmu człowieka nagle.. Nie jest tajemnicą, że ruch jest człowiekowi niezbędny i powoduje mniej negatywnych skutków praca fizyczna wykonywana w sposób prawidłowy. Krótko mówiąc może się okazać iż Pan Waldek na budowie odpowiednio przeszkolony i wyposażony będzie rzadziej odwiedzał lekarza niż pracownik biurowy "wyzwolony" z tych nudnych szkoleń. Myślę iż tajemnicą jest rzetelne wykonywanie pracy, tzn od pracownika po bhp owca i szkoleniowca. Ludzi trzeba omieć zainteresować i mówić im o rzeczach które ich dotyczą i które realnie mogą u nich się wydarzyć a nie prawić farmazony, jak ktoś napisał wyżej... prawie na pewno prędzej czy później gorsza ochrona ludzi przynosi straty. W formie chociażby odszkodowań lub po prostu kosztów leczenia bo służbę zdrowia mamy publiczną więc też niestety zapłacimy za to wszyscy poza tym większe kolejki do specjalistów itp. nie mówiąc o tym iż czasem będzie tak iż przez jakiś głupi wypadek zabraknie speca spinającego jakiś ważny projekt w firmie.. to tu już koszty będą spore... wiem nikt ąz tak tego nie rozważa bo i po co niestety dopiero jak odczujemy skutki i zaboli... jak w przysłowiu... Zdrowia życzę:)

 • SpecBHP 2018-11-02 10:12:07

  SpecbhpOczywiście, z tym, że nie szkodliwa a uciązliwa, ale te uciązliwośći powodowały na tyle uszkodzenia kręgosłupa ze z poczatkowej kwalifikacji na swiecie pracy komputerowej jako lekkiej przekwalifikowano na średniociężką. To są uwarunkowania ewolucyjne.. 30-40 lat powszechnego używania koputera nie zmieniło właściwości organizmu człowieka nagle.. Nie jest tajemnicą, że ruch jest człowiekowi niezbędny i powoduje mniej negatywnych skutków praca fizyczna wykonywana w sposób prawidłowy. Krótko mówiąc może się okazać iż Pan Waldek na budowie odpowiednio przeszkolony i wyposażony będzie rzadziej odwiedzał lekarza niz pracownik biurowy "wyzwolony" z tych nudnych szkoleń. Myślę iż tajemnicą jest rzetelne wykonywanie pracy, tzn od pracownika po bhpowca i szkoleniowca. Ludzi trzeba umiec zainteresować i mówić im o rzeczach które ich dotyczą i które realnie mogą u nich się wydarzyć a nie prawić farmazony, jak ktoś napisał wyżej... prawie napewno prędzej czy później gorsza ochrona ludzi przynosi straty. W formie chociazby odszkodowań lub poprostu kosztów szkolenia bo służbę zdrowia mamy publiczną więc też niestety zapłacimy za to wszyscy poza tym wieksze kolejki do specjalistów itp. nie mówiąc o tym iż czasem bedzie tak iż przez jakiś głupi wypadek zabraknie speca spinającego jakiś ważny projekt w firmie.. to tu już koszty będa spore... wiem nikt ąz tak tego nie roważa bo i po co niestety dopiero jak odczujemy skutki i zaboli... jak w przysłowiu... Zdrowia życzę:)

 • Dante 2018-09-27 11:25:26

  Moim zdaniem szkolenia nie powinny być zniesione na żadnym stanowisku, jednak wypadałoby dostosować do realiów treść i czas trwania szkolenia okresowego. Nie oszukujmy się... aby szkolenie trwało wymaganą ilość czasu, zarzuca się słuchaczy przepisami których i tak nie zapamiętają, albo ogląda się filmiki... "operatora Klausa". Według mnie szkolenie okresowe dla pracowników administracji oraz nauczycieli powinno trwać 4 godziny lekcyjne raz na 5 lat.

 • Janusz 2018-09-19 10:29:44

  Nie szkolmy pracowników administracji.biur. z zakresu BHP, a potem bądźmy zdziwieni że procedury nie zostały zachowane, ktoś nie został skierowany we właściwym terminie na badanie czy szkolenie, albo źle zinterpretowano jego kwalifikacje. Pracownicy adm.biur. Pełnią b. ważną rolę w firmie i od nich zależy ogromną ilość spraw związanych z BHP.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA