Szerokie poparcie dla projektu ws. ochrony miejsc pracy

Rządowy projekt przewidujący pomoc dla firm dotkniętych embargiem rosyjskim cieszy się dużym poparciem posłów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szerokie poparcie dla projektu ws. ochrony miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 gru 2014 7:35


Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy - tzw. ustawy antykryzysowej.

Planowane przez rząd zmiany miałyby wejść w życie 1 lutego 2015 r., a z nowych rozwiązań będzie można skorzystać do 31 grudnia 2016 r.

Czytaj też: Pracownicy firm dotkniętych rosyjskim embargiem bezpieczni? Rząd pomoże

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał wczoraj (18 grudnia), przedstawiając projekt, że premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała przygotowanie ustawy, która wesprze przedsiębiorców tracących w wyniku rosyjskiego embarga.

- To jest jeden z priorytetów rządu: ochrona miejsc pracy, pomoc przedsiębiorcom, rozwój polskiej gospodarki, odpowiadanie również na trudne wyzwania międzynarodowe - mówił minister. Według niego zmiana ustawy jest koniecznością, żeby dać wielu przedsiębiorcom jasny, wyraźny sygnał, że państwo stoi po ich stronie.

Minister zaapelował jednocześnie do posłów o sprawne procedowanie nad projektem nowelizacji, aby zmiana mogła wejść w życie 1 lutego 2015 r. Według niego każda nowa zmiana wprowadzana w odpowiedzi na kryzys jest lepsza od poprzedniej, bowiem jest bardziej przyjazna pracodawcom. "Mam nadzieję, że ta (zmiana - PAP) pozwoli podać pomocną dłoń i dać szansę na ochronę miejsca pracy, na uratowanie firmy, na podniesienie kwalifikacji i na skuteczną pomoc polskim przedsiębiorcom" - mówił.

Czytaj też: Niemiecki rząd chce zrobić porządek ze związkami zawodowymi

Izabela Mrzygłocka z PO powiedziała, że w związku z kryzysem rosyjsko-ukraińskim wiele polskich firm nie z własnej winy znalazło się na skraju bankructwa. Zaznaczyła, że UE zaoferowała pomoc producentom rolnym, a polski rząd rozpoczął poszukiwanie nowych rynków zbytu. Została jednak spora grupa firm, która pomocy nie uzyskała, a które też ucierpiały w związku z kryzysem. Grozi to likwidacją miejsc pracy.

- Dobrze się zatem stało, że istnieją już przepisy, które dzięki niewielkim zmianom można zastosować, aby ten proces złagodzić i - miejmy nadzieję - w znacznym stopniu zahamować - powiedziała. Dodała, że jej klub opowiada się za przekazaniem projektu do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.