×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szef wydał polecenie służbowe? Pamiętaj, nie każde musisz wykonać

  • jk
  • 3 paź 2022 16:28

Zadaniem pracownika jest sumienne i staranne wykonywanie obowiązków oraz stosowanie się do poleceń przełożonych. Są jednak sytuacje, kiedy zatrudniony może odmówić wykonania zadania. Jakie?

Szef wydał polecenie służbowe? Pamiętaj, nie każde musisz wykonać
Gdy pracownik otrzymuje polecenie sprzeczne z zapisami w umowie o pracę, może odmówić jego wykonania (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Gdy pracownik otrzymuje polecenie sprzeczne z zapisami w umowie o pracę, np. szef powierza mu pracę niezgodną z jego kwalifikacjami, może odmówić jego wykonania.
  • Podobna sytuacja ma miejskie, jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia lub życia albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.
  • Gdy wykonanie polecenia przełożonego narusza przepisy prawa, pracownik ma nie tylko prawo, lecz także obowiązek odmowy wykonania polecenia służbowego.

Zgodnie z Kodeksem pracy wykonywanie poleceń służbowych należy do podstawowych obowiązków każdego zatrudnionego. Art. 100 Kodeksu pracy mówi, że do podstawowych obowiązków pracownika należy sumienne i staranne wykonywanie obowiązków oraz stosowanie się do poleceń przełożonych dotyczących pracy, o ile nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Polecenie niezgodne z umową o pracę

Gdy pracownik otrzymuje polecenie sprzeczne z zapisami w umowie o pracę, np. szef powierza mu pracę niezgodną z jego kwalifikacjami, może odmówić jego wykonania.

Są jednak pewne wyjątki, w których należy pamiętać. Zgodnie z art. 42 par. 4 Kodeksu pracy, pracodawca może bez wypowiedzenia dotychczasowych warunków, powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Czytaj więcej: Można dostać dodatkowe 21 dni urlopu. Złóż wniosek, bo ci przepadnie

Również w przypadku wystąpienia przestoju w pracy pracodawca może oddelegować zatrudnionego do innego zadania (KP, art. 81 par. 3). Co istotne, przydzielone obowiązki muszą odpowiadać kwalifikacjom pracownika lub być zbliżone do jego kwalifikacji.

Ochrona życia i zdrowia

Zgodnie z art. 210 par. 1 Kodeksu pracy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego, jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia lub życia albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef wydał polecenie służbowe? Pamiętaj, nie każde musisz wykonać
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA