Szef może zwolnić za korzystanie z internetu w celach prywatnych podczas pracy

Przeglądanie Facebook'a czy internetowe zakupy w miejscu pracy mogą mieć poważne konsekwencje. Pracownik, który swój czas pracy przeznacza na korzystanie z internetu w celach prywatnych, może zostać za to zwolniony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szef może zwolnić za korzystanie z internetu w celach prywatnych podczas pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 cze 2014 10:04


Zakupy w sieci, przeglądanie portali społecznościowych lub innych stron internetowych w celach prywatnych powoli staje się normą. Z Ogólnopolskiego Badania Pracowników „Internet w pracy" z 2010 roku wynika, że co trzeci pracownik robi to codziennie. Korzystanie z internetu w pracy w celach prywatnych to łamanie przepisów i w konsekwencji może prowadzić nawet do zwolnienia - czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej".

W Kodeksie pracy wyraźnie zostało podkreślone, że w trakcie czasu pracy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Również obowiązki zatrudnionego zostały w kodeksie sprecyzowane. Musi on rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, a także dbać o dobro firmy i chronić poufne informacje, które mogłyby zaszkodzić przedsiębiorstwu. Zdecydowanie zatrudniony nie robi tego, gdy przegląda witryny internetowe i naraża służbowy komputer na atak wirusa czy programu szpiegowskiego.

Jak podaje „DGP" złamanie regulaminu w pracy może prowadzić do upomnienia i nagany oraz wstrzymania premii. Pracownik może również zostać zwolniony dyscyplinarnie. Zanim jednak pracodawca wypowie umowę musi nałożyć karę porządkową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ciekawy 2014-06-08 18:47:52

i bardzo dobrze, podobnie powinno być za wypady na papierosa co 30 min. A później nadgodzinki, i och jak dużo pracy.... A dotyczy także urzędów i instytucji państwowych ? :-))