×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Monitoring e-maili. Czy szef może przeglądać pocztę pracownika?

Pracodawca może kontrolować pocztę służbową pracownika. Zanim jednak to zrobi, musi spełnić wymagania, które zostały opisane w Kodeksie pracy.

Monitoring e-maili. Czy szef może przeglądać pocztę pracownika?
Monitoring poczty elektronicznej czy służbowego sprzętu komputerowego musi być poprzedzony odpowiednią procedurą wynikającą z Kodeksu pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jeżeli w firmie nie ma żadnych reguł w zakresie używania powierzonego sprzętu (telefony, komputery) i korzystania z internetu oraz skrzynki służbowej (w tym również służbowych kont na portalach społecznościowych), to pracodawca nie może bez zgody pracownika mieć wglądu do tych urządzeń i do treści korespondencji.
  • Jeśli jednak pracodawca wprowadził całkowity zakaz wykorzystywania sprzętu służbowego i kont do celów prywatnych, to może bez wiedzy pracownika zalogować się na służbowego maila pracownika i zbadać treść jego korespondencji służbowej.
  • Warto jednak podkreślić, że monitoring poczty elektronicznej czy służbowego sprzętu komputerowego musi być poprzedzony odpowiednią procedurą wynikającą z Kodeksu pracy.

Pracodawca nie ma prawa dostępu do jakiejkolwiek prywatnej (nie służbowej) korespondencji swojego pracownika, tzn. nie ma wglądu do e-maili, SMS-ów, Messengera, WhatsUpa, Skype'a itd. Jak podkreśla Iwo Klisz, adwokat z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, jeżeli w firmie nie ma żadnych reguł w zakresie używania powierzonego sprzętu (telefony, komputery) i korzystania z internetu oraz skrzynki służbowej (w tym również służbowych kont na portalach społecznościowych), to pracodawca nie może bez zgody pracownika mieć wglądu do tych urządzeń i do treści korespondencji.

Iwo Klisz rekomenduje zatem pracodawcom, aby wprowadzali całkowity zakaz wykorzystywania sprzętu służbowego i kont do celów prywatnych. Dotyczyć to powinno także zakazu logowania się na konta prywatne. Jeśli pracodawca taki zakaz wprowadził, wtedy może bez wiedzy pracownika zalogować się na służbowego maila pracownika i zbadać treść jego korespondencji służbowej.

– Musimy pamiętać, że korespondencja służbowa jest prowadzona w imieniu i interesie pracodawcy, więc jest jakby jego własnością – wyjaśnia Iwo Klisz.

Czytaj też: Pracodawca może korzystać z e-maila byłego pracownika? W tych sytuacjach tak

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Monitoring e-maili. Czy szef może przeglądać pocztę pracownika?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA