Sytuację kobiet w pracy pogorszy dłuższy urlop macierzyński

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku pogorszy sytuację kobiet na rynku pracy i zwiększy koszty dla pracodawców. Nie sprawi też, że w Polsce będzie się rodziło więcej dzieci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sytuację kobiet w pracy pogorszy dłuższy urlop macierzyński

PODZIEL SIĘ


Autor: Grażyna Kuryłło

4 cze 2013 9:03


Tak przynajmniej przekonuje Katarzyna Michalska w przygotowanej dla Forum Obywatelskiego Rozwoju analizie „Dłuższe urlopy macierzyńskie nie uratują naszej demografii, a pogorszą sytuację kobiet na rynku pracy".

Według autorki wydłużenie urlopów macierzyńskich jest rozwiązaniem bardzo kosztownym. Zgodnie z wyliczeniami przedstawionymi w projekcie ustawy, wydatki na zasiłki macierzyńskie mogą wzrosnąć nawet o 60 proc.

- Oznacza to, że co roku około 3 mld zł, czyli 1/20 deficytu sektora finansów publicznych z 2012 r. będziemy wydawać na instrument, który może w ogóle, albo w bardzo niewielkim stopniu poprawić dzietność - twierdzi ekspertka.

Jednocześnie zgadza się z ministrem pracy i polityki społecznej, że dłuższe urlopy macierzyńskie mają pozytywny wpływ na stopę zatrudnienia kobiet.

- Ale tylko do momentu, gdy nie są one zbyt długie. Nie ma zgodności wśród badaczy, kiedy urlop macierzyński staje się zbyt długi, ale większość badań wskazuje, że dzieje się to przed upływem roku - podkreśla autorka opracowania.

Przypomina, że - zgodnie z badaniami Europejskiego Banku Centralnego - negatywny wpływ urlopów macierzyńskich zaczyna się po upływie 10 miesięcy.

Inne badania wskazują, że urlop macierzyński przekraczający 9 miesięcy wpływa co prawda pozytywnie na stopę zatrudnienia kobiet, ale ma też negatywny wpływ na poziom ich zarobków.

Z kolei zbyt krótkie urlopy zmniejszają szanse kobiety na powrót na rynek pracy. Kobiety wówczas same wydłużają okres czasu, który spędzają z dzieckiem, co zmniejsza szanse na powrót do pracy u tego samego pracodawcy.

Autorka powołuje się też na badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, które mówią, że optymalna długość urlopu macierzyńskiego z punktu widzenia rynku pracy to pięć miesięcy. Dla pracodawcy urlop macierzyński o długości od czterech do pięciu miesięcy maksymalizuje szanse na powrót kobiety do pracy w tym przedsiębiorstwie.

Oznacza to, że już obecnie urlop macierzyński przekracza optymalną dla rynku pracy długość. Z kolei minister pracy przekonuje, że dłuższy urlop macierzyński pozwoli zwiększyć zatrudnienie również poprzez dłuższe zatrudnienie na zastępstwo.

- Nie zwraca jednak uwagi na niepewność, co do długości przerwy w pracy konkretnej kobiety, z jaką spotka się pracodawca - podkreśla Katarzyna Michalska.

Dodaje, że minister nie rozważa też kosztów, na jakie napotka pracodawca w związku z zatrudnieniem na zastępstwo.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.