PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Sygnaliści wrócili. Ministerstwo pokazało nowy projekt

Jest druga wersja długo wyczekiwanego projektu o sygnalistach. Jego autor, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zdecydowało się m.in. na skrócenie okresów przechowywania danych, poszerzenia katalogu firm, które będą musiały wprowadzić nowe przepisy oraz zmniejszenie sankcji grożących osobom utrudniającym zadania sygnalistów.

  • KDS
  • 13 kwi 2022 20:00
Sygnaliści wrócili. Ministerstwo pokazało nowy projekt
Jedną z kluczowych zmian jest rozszerzenie listy podmiotów zobowiązanych do wdrożenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazała się kolejna wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
  • Ministerstwo wprowadziło w niej szereg zmian. Wydłużono m.in. vacatio legis ale też, nowymi przepisami objęto większą liczbę podmiotów.
  • Rozszerzeniu ulega również katalog osób zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniu prawa o m.in. pracowników tymczasowych, funkcjonariuszy czy żołnierzy zawodowych.

To już drugie podejście do przyjęcia przepisów określających zasady funkcjonowania sygnalistów w firmach. Pierwszy projekt ustawy o sygnalistach pojawił się jesienią ubiegłego roku i na tym jego byt się zakończył.

We wtorek 12 kwietnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja tego dokumentu i została skierowana do konsultacji. Co nowego wprowadza aktualny projekt?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowy projekt o synglistach - co zawiera

Jak podają eksperci z kancelarii Raczkowski jedną z kluczowych zmian, jaka znalazła się w nowej wersji projektu jest rozszerzenie listy podmiotów zobowiązanych do wdrożenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa.

- Obowiązek będzie ciążył na podmiotach, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 50 osób – do osiągnięcia progu należy zatem liczyć nie tylko pracowników (jak dotychczas), ale także wszystkie osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Podmiot nie musi być przy tym pracodawcą - wyjaśniają prawnicy z kancelarii Raczkowski.

Kolejna nowość, o której warto wspomnieć, to wydłużenie vacatio legis. Firmy prywatne zatrudniające co najmniej 250 osób przyjmują procedurę wewnętrzną w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy. Warto tu dodać, że projekt zakłada, że wejdzie w życie po upływie 2 miesięcy od ogłoszenia, a nie jak pierwotnie proponowano - po 14 dniach, więc w praktyce firmy będą miały 3 miesiące na dostosowanie się do nowych przepisów.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sygnaliści wrócili. Ministerstwo pokazało nowy projekt

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA