PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Sygnaliści w firmach. Czy organizacje powinny rozpatrywać anonimowe zgłoszenia?

Whistleblowing to raportowanie przez obecnych lub byłych pracowników o nielegalnych, niewłaściwych, niebezpiecznych lub nieetycznych praktykach pracodawców. Jednym z najważniejszych elementów takiego raportowania są kanały do zgłaszania informacji o nieprawidłowościach. To tym ważniejsze, że zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, firmy powinny zapewnić ochronę prywatności sygnalisty. Jest jednak punkt, który budzi sporo pytań - czy rozpatrywać zgłoszenia anonimowe. Tutaj przepisy nie są precyzyjne i zostawiają duże pole manewru.

Sygnaliści w firmach. Czy organizacje powinny rozpatrywać anonimowe zgłoszenia?
Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, firmy powinny zapewnić ochronę prywatności sygnalisty (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Zgodnie z unijną dyrektywą wskazane w niej firmy muszą stworzyć wewnętrzne procedury, zapewnić komunikację, szkolenia czy przypisać zadania i odpowiedzialność oraz utworzyć wewnętrzne kanały zgłaszania nieprawidłowości.
  • Zgodnie z dyrektywą kanały te mają być zaprojektowane i obsługiwane w sposób zapewniający ochronę poufności tożsamości osoby zgłaszającej (sygnalisty), a także mają umożliwiać obsługę zgłoszeń anonimowych.
  • Jedynie 9 proc. firm deklaruje pełną gotowość na dyrektywę UE o ochronie sygnalistów, choć żadna nie wdrożyła w pełni określonego w niej „standardu minimum” - wynika z badania EY "Czas na ochronę sygnalistów".

Kwestia rozpatrywania anonimowych zgłoszeń od sygnalistów jest jednym z punktów, który wywołał kontrowersje wśród osób zajmujących się obszarem compliance w organizacjach oraz w środowiskach prawniczych.

Z jednej strony przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii stanowią, że decyzja o formie dokonywania zgłoszeń leży po stronie krajowego ustawodawcy i niezależnie od przyjętej formy sygnalista musi mieć zapewnioną ochronę przed działaniami odwetowymi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zobacz: Sygnaliści wciąż się boją, a firmy nie są gotowe na nowe przepisy

Chronić sygnalistę

Mówi o tym m.in. punkt 34 dyrektywy: „bez uszczerbku dla istniejących na mocy prawa Unii obowiązków w zakresie anonimowego zgłaszania naruszeń, państwa członkowskie powinny mieć możliwość zdecydowania o tym, czy podmioty prawne w sektorze prywatnym i publicznym oraz właściwe organy mają obowiązek przyjmowania anonimowych zgłoszeń naru­szeń objętych zakresem stosowania niniejszej dyrektywy i podejmowania w związku z nimi działań następczych. Jednakże osoby, które dokonały anonimowego zgłoszenia lub anonimowego ujawnienia publicznego wchodzącego w zakres stosowania niniejszej dyrektywy i które spełniają warunki niniejszej dyrektywy, powinny być objęte ochroną na mocy niniejszej dyrektywy, jeżeli po dokonaniu zgłoszenia lub ujawnienia publicznego zostaną zidentyfikowane i doświadczą działań odwetowych”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sygnaliści w firmach. Czy organizacje powinny rozpatrywać anonimowe zgłoszenia?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA