×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sygnaliści czekają na nowe przepisy. Termin mija a ustawa niegotowa

Dokładnie za dwa dni mają wejść w życie przepisy dotyczące sygnalistów. Mimo to na razie przygotowane przez rząd rozwiązania są nadal w fazie projektu. I nic nie zapowiada, aby miało to się szybko zmienić. To nie oznacza, że pracodawcy już teraz nie powinni myśleć nad wprowadzeniem nowych zmian. A tych jest naprawdę sporo. I są wymagające.

Sygnaliści czekają na nowe przepisy. Termin mija a ustawa niegotowa
Sygnalista to osoba zgłaszająca nieprawidłowości, naruszenia przepisów oraz akty korupcji w firmie, w której pracuje. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Do 17 grudnia wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, mają czas na dostosowanie przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywy o ochronie sygnalistów).
 • Mimo, że w naszym kraju rząd nadal pracuje nad przepisami, to dla pracodawców i tak dyrektywa oznacza spore wyzwanie. Bez względu na to, kiedy ustawa zostanie przyjęta, i tak będą musieli dostosować się do szeregu nowych wytycznych.
 • To m.in. utworzyć wewnętrzne, bezpieczne i poufne kanały raportowania zgłoszeń od sygnalistów.

Bazą do wprowadzania nowych rozwiązań ma być przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Dokument na stronach rządowych pojawił się 18 października, do tej pory nie został przyjęty. Zgodnie z planem, ma to nastąpić w czwartym kwartale 2021 roku. Zaś do wejścia w życie dyrektywy zostały dwa dni. Jednak, jak w odpowiedzi przesłanej PulsHR.pl poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, prace nad ostatecznym kształtem przepisów nadal trwają.

- Obecnie trwa weryfikacja zgłoszonych uwag do projektu ustawy w ramach uzgodnień międzyresortowych. Do 17 listopada partnerzy społeczni mieli czas na zgłaszanie uwag w ramach procesu konsultacji społecznych i opiniowania. Z uwagi na trwający proces dokonywania zmian w projekcie ustawy oraz przyszłe prace w Sejmie i Senacie nad tym projektem ustawy, jego ostateczny kształt może ulec zmianie - poinformował resort pracy. Czytaj więcej: Za trzy dni kończy się termin, a przepisy nadal w proszku 

Kim jest sygnalista?

Zacznijmy od podstaw i wyjaśnijmy kim jest sygnalista. Najprościej mówiąc, sygnalista to osoba zgłaszająca nieprawidłowości, naruszenia przepisów oraz akty korupcji w firmie, w której pracuje. Zawiadamia o takich przypadkach osoby odpowiedzialne za sprawy etyczne i prawa pracowników. W konsekwencji może mieć problemy i być prześladowana przez zespół bądź zwierzchników.

Co istotne, zgodnie z unijną dyrektywą status sygnalisty mają otrzymać nie tylko zatrudnieni na umowie o pracę, ale także na umowie cywilnoprawnej oraz praktykanci, stażyści czy wolontariusze. Mogą to być również osoby, z którymi firma zakończyła już współpracę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Sygnaliści czekają na nowe przepisy. Termin mija a ustawa niegotowa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mateusz 2022-01-10 19:38:40

  Polecam bezpieczną i intuicyjną platformę do przyjmowania zgłoszeń sygnalistów SygnaApp

 • dede 2021-12-17 13:46:49

  jeśli tego to ok ale tu pociąga sie pod kapowanie jak kto żyje, wchodzenie w butami

 • Bolkowym śladem 2021-12-15 14:58:27

  Jednym słowem kapuś.

  • Camil 2021-12-16 16:22:06

   Jeśli zgłoszenie będzie dotyczyło mobbingu, bezpieczeństwa, albo ustawianych przetargów w zamian za korzyści, to co w tym złego?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA