Pracownicy z zagranicy pracują w wielu firmach w Polsce, jednak ich praca może stanowić dla pracodawców dodatkowe wyzwanie - szczególnie, gdy pracownicy obchodzą święta w różnych terminach. Czy mają do tego prawo?

Ustawa o dniach wolnych precyzuje listę świąt, które są wolne od pracy. Znajdują się na niej święta państwowe i kościelne – ale tylko katolickie.
Dniami wolnymi od pracy są wszystkie niedziele oraz święta:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- Boże Ciało,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia;
Zgodnie z przepisami pracownicy wszystkich wyznań mają prawo do dni wolnych od pracy tam wymienionych, bez względu na to, kiedy faktycznie według ich obrządku religijnego przypadają dni świąteczne.
Z kolei osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii.Przepisy regulujące tę kwestię znajdują się w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.
Czytaj też: Możliwe są ogromne zmiany w urlopach. Pracownicy byliby wniebowzięci
Co ważne, zwolnienie od pracy może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, jednak bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych. Z takim wnioskiem pracownik musi wystąpić do pracodawcy na co najmniej 7 dni przed, a odpracowanie zwolnienia powinno nastąpić nie później niż na 3 dni przed zwolnieniem.
Gdy natomiast religia pracownika wyznacza dzień w każdym tygodniu jako świąteczny i nie jest to dzień wolny od pracy, a pracownik chce go świętować, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy.


KOMENTARZE (0)