Strefy ekonomiczne zmieniają się zbyt wolno

Większy obszar i dłuższy okres funkcjonowania – takie oczekiwania wobec specjalnych stref ekonomicznych mają przedsiębiorcy. We wtorek rząd zajął się wstępnymi założeniami do projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strefy ekonomiczne zmieniają się zbyt wolno

PODZIEL SIĘ


Autor: Karolina Mózgowiec/Polskie Radio

26 lut 2014 20:08


Efektów prac na razie nie znamy. Wiadomo, że projekt zakłada między innymi wprowadzenie do rad nadzorczych spółek zarządzających strefami, przedstawiciela Ministra Finansów, zamiast przedstawiciela wojewody.

- Rozpatrywane są też udogodnienia dla przedsiębiorców, na przykład związane z uzyskiwaniem zezwoleń  – tłumaczy Maria Leszczyńska z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. – Warto by było wprowadzić także bardziej elastyczne podejście do ilości osób zatrudnionych, jeżeli jest to uzasadnione ekonomicznie - dodaje

Są także propozycje by objąć Polskę jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną, tak funkcjonują Czechy.

Zbyt wolne zmiany

We wtorek rząd zdecydował o powiększeniu o 31 hektarów starachowickiej strefy. Jak mówi Bartosz Niedźwiecki z firmy doradczej EY, powiększenie czy stworzenie nowej strefy trwa jednak zbyt długo. – Obecnie na rozgrzeszenia strefy trzeba czekać ponad rok – przypomina ekspert.

Strefy ekonomiczne obniżają bezrobocie

W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych. Ich dotychczasowa działalność przyniosła blisko 186 tys. nowych miejsc pracy i inwestycje warte ponad 20 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pawel d. 2014-02-27 07:53:52

Ale się zmieniają. Chociaż dziwne jest dla mnie np. to, że aktualnie w SSE w Bieruniu stoi wolna hala magazynowa. Pytam - dlaczego? Przecież to mega opłacalne miejsce, gotowe pod działalność. Na rynku nie ma środków?