PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Straż graniczna jest wyczerpana psychicznie i fizycznie

  • Autor: AT
  • 10 cze 2022 10:12

"Po agresji Rosji na Ukrainę to głównie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej wziął na siebie ciężar obsługi napływu uchodźców. Dlatego funkcjonariusze wypracowali bardzo wiele nadgodzin. To ogromne obciążenie psychiczne i fizyczne funkcjonariuszy. Wielu składa raporty o przeniesienie do innych placówek Straży Granicznej, gdzie służba w takim stopniu nie wypala zawodowo i psychicznie" - pisze rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

Straż graniczna jest wyczerpana psychicznie i fizycznie
Ciężar obsługi olbrzymiego napływu uchodźców z Ukrainy wziął na siebie głównie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (fot. bieszczadzki.strazgraniczna.pl)
REKLAMA
  • - Ciężar obsługi olbrzymiego napływu uchodźców z Ukrainy wziął na siebie głównie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Funkcjonariusze na co dzień konfrontują się tam z ludzkimi dramatami i wyczerpaniem uciekinierów - informuje RPO.
  • - Powoduje to duże obciążenie psychiczne i fizyczne strażników, co wymaga odpowiedniej pomocy psychologicznej, do której dostęp jest utrudniony. Pomoc psychologa powinna być dostępna na miejscu w poszczególnych placówkach SG, a nie w siedzibie Oddziału - zaznacza.
  • RPO wskazuje też na zbyt małe zaplecze, w tym brak leżanek, które umożliwiają chwilę relaksu wobec przemęczenia i gorszego samopoczucia. - Niektóre miejsca służby nie mają klimatyzacji, a duże temperatury wpływają negatywnie na wydajność służby - podkreśla.

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wystosował pismo do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego w sprawie warunków służby funkcjonariuszy Straży Granicznej.

[ZOBACZ CAŁE PISMO W DZIALE MULTIMEDIA]

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pracownicy wydziału ds. żołnierzy i funkcjonariuszy Biura RPO 27-28 kwietnia 2022 r. wizytowali Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (BiOSG) oraz placówki SG w Korczowej i w Medyce.

Nadgodziny w związku z napływem uchodźców

Ze względu na kryzys uchodźczy na granicy białoruskiej od 5 lipca 2021 r. do 25 lutego 2022 r. BiOSG wspomagał oddziały Podlaski i Nadodrzański. Łącznie oddelegowano 431 funkcjonariuszy na czas nie przekraczający jednorazowo 3 tygodni. Tych samych funkcjonariuszy nie delegowano wielokrotnie.

Jak pisze RPO, po agresji Rosji na Ukrainę to głównie BiOSG wziął na siebie ciężar obsługi olbrzymiego napływu uchodźców. Dlatego funkcjonariusze wypracowali bardzo wiele nadgodzin. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego zostaną one zrekompensowane wyłącznie w formie pieniężnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Straż graniczna jest wyczerpana psychicznie i fizycznie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA