PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Strata pracownika albo grzywna do 30 tys. zł. Bolesne kary za niedopilnowanie nowych przepisów

  • jk
  • 22 lis 2022 16:00

W ostatnim czasie weszły w życie ustawy wprowadzające rewolucję w legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców. Ale to nie koniec. Na horyzoncie już pojawiła się kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która wprowadza szereg zmian. Co utrudni życie pracodawcom, a co będzie łatwiejsze?

Strata pracownika albo grzywna do 30 tys. zł. Bolesne kary za niedopilnowanie nowych przepisów
Zatrudnianie cudzoziemców jest już normą na polskim rynku pracy z uwagi na ciągły brak pracowników niższego szczebla (fot. PAP / Adam Warżawa)
REKLAMA
  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadza szereg zmian, m.in. zniesienie artykułów dotyczących przedłużeń pobytów na specustawie COVID-owej.
  • Niedopilnowanie terminów i procedur w zatrudnianiu cudzoziemców według nowych rozporządzeń może oznaczać utratę pracownika lub wysoką grzywnę.
  • Pracodawcy będą musieli bardzo uważnie sprawdzić status zatrudnianych cudzoziemców, aby nie zgubić się w gąszczu przepisów i nie popełnić błędów przy legalizacji ich pracy czy pobytu – podkreśla Daniel Sola z agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Zatrudnianie cudzoziemców jest już normą na polskim rynku pracy z uwagi na ciągły brak pracowników niższego szczebla. Dzięki obcokrajowcom, polscy przedsiębiorcy są w stanie utrzymać ciągłość działania firmy i wypełnić swoje luki kadrowe.

Obywatele UE nie mają większych problemów, aby podjąć pracę  w Polsce. Problem pojawia się przy cudzoziemcach spoza UE, którzy muszą wraz z pracodawcą zadbać
o swój legalny pobyt, a także legalną pracę. Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców oraz legalizacji ich pobytu są ciągle poddawane zmianom. Najnowsze z nich to wprowadzona w życie w styczniu 2022 r. nowelizacja ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców, oraz w marcu 2022 r. specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, której głównym założeniem było wdrożenie powiadomień oraz wydłużenie pobytów dla Obywateli Ukrainy.

Czytaj też: Ponad 60 proc. uchodźców z Ukrainy nadal nie pracuje. Co ich blokuje?

To jednak nie koniec. Pracodawców i pracowników z zagranicy czekają kolejne zmiany. Pod koniec października tego roku został opublikowany nowy projekt o pomocy obywatelom Ukrainy, który prawdopodobnie wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

- Najnowsza nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadzi szereg zmian w legalizacji pobytu cudzoziemców. Co więcej, do nowelizacji tej ustawy zostało też dodanych kilka innych ustaw. Zmiany odnoszą się m.in. do zatrudniania na podstawie specustawy COVID-owej, tego kiedy cudzoziemiec wjechał do Polski oraz terminu ważności dokumentów pobytowych. Pracodawcy będą musieli bardzo uważnie sprawdzić status zatrudnianych cudzoziemców, aby nie zgubić się w gąszczu przepisów i nie popełnić błędów przy legalizacji ich pracy czy pobytu. A skutki pomyłki lub niedopatrzenia mogą być poważne, jak strata pracownika czy grzywna nawet do 30 tys. zł - podkreśla Daniel Sola, dyrektor projektów międzynarodowych w agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Strata pracownika albo grzywna do 30 tys. zł. Bolesne kary za niedopilnowanie nowych przepisów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Krzysztof 2022-11-23 10:36:55

    Błąd merytoryczny w tym miejscu: "Najnowsze z nich to wprowadzona w życie w styczniu 2022 r. nowelizacja ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców," Nie ma takiego aktu prawnego.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA