PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Stosowanie tarcz może być źródłem konfliktów. Inspekcja pracy planuje kontrole

- W okresie marzec - kwiecień do Inspekcji skierowano ok. 6300 skarg - mówi Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy. - Najwięcej z nich dotyczyło nieprawidłowości w zakresie wypłacania wynagrodzeń i innych należności wynikających ze stosunku pracy.

Stosowanie tarcz może być źródłem konfliktów. Inspekcja pracy planuje kontrole
Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy (Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Rząd wprowadził szereg specjalnych regulacji i działań pomocowych dla przedsiębiorców, które mają ratować miejsca pracy i zapewnić przychody pracownikom.
  • Główny Inspektor Pracy, Wiesław Łyszczek, widzi pewne zagrożenia. W praktyce realizacja niektórych rozwiązań legislacyjnych może być źródłem konfliktów i sporów.
  • Inspektorzy, działający w pandemii przede wszystkim zdalnie, wkrótce ruszą w teren. Trwają przygotowania do wzmożonych kontroli.

Jak w tej chwili wygląda praca Głównego Inspektora Pracy i jego zespołu? W jakich sytuacjach inspektorzy udają się na kontrole?

Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy: - W związku z ryzykiem, jakie niesie ze sobą COVID-19 zdecydowałem, że kontrolne prowadzone przez inspektorów pracy należy ograniczyć wyłącznie do przypadków bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników oraz badania śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy.

W zależności od potrzeb i realizowanych zadań, ja oraz Okręgowi Inspektorzy Pracy, wydajemy polecenia świadczenia pracy zdalnej, by ograniczyć ryzyko zakażenia pracowników PIP, np. w drodze do urzędu. Należy pamiętać, że sposób wykonywania zadań przez inspektorów pracy w normalnych warunkach charakteryzuje się przemieszczaniem w ramach właściwości terytorialnej danej jednostki organizacyjnej PIP oraz kontrolowaniem zakładów pracy wszystkich sektorów gospodarki.

Skargi, które nie dotyczą przypadków bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, są na bieżąco przydzielane inspektorom pracy.

Czym zajmują się inspektorzy poza kontrolami?

- Inspektorzy pracy w czasie pracy zdalnej realizują obowiązki wynikające z zadań nałożonych na PIP, w tym szczególnie istotnych w czasie epidemii czynnika biologicznego, tj. kontroli wyrobów wprowadzanych na rynek UE, a w szczególności środków ochrony indywidualnej.

Ponadto pracownicy inspekcji pracy rejestrują porozumienia zawierane przez pracodawców z przedstawicielami załogi przewidziane w tzw. Tarczy antykryzysowej. Takich porozumień w całym kraju do Okręgowych Inspektoratów Pracy wpłynęło ponad 18 tysięcy. Każde porozumienie musi być przeanalizowane i zarejestrowane.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Stosowanie tarcz może być źródłem konfliktów. Inspekcja pracy planuje kontrole

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Anonime 2020-06-30 22:32:58

    Samorzady zanizaja pensje zasadnicze,premia gwarantowana wyrownuja do minimalnego wynagrodzenia,staz pracy nie jest liczony od 2600brutto tylko od 2200brutto ktos cos??? Kontrolujcie....pomozcie szarakom

  • zbyszko 2020-06-08 22:59:05

    Może się PIP zanteresuje w końcu tym, że my pracownicy Milmex Systemy Komputerowe w Sosnowcu od kilku lat nie dostajemy wynagrodzeń!!! To skandal, nie są płacone składki na ZUS od 6 lat!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA