PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Stawki diety w delegacjach po raz kolejny w górę. Związkowcy niezadowoleni

 • jk
 • 16 sie 2022 16:48

Od 1 stycznia 2023 roku diety należne z tytułu podróży służbowych mają wzrosnąć  do 45 zł brutto. To kolejna podwyżka. Związkowcy nie są z niej zadowoleni - proponują, aby stawka wzrosła do 56 zł.

Stawki diety w delegacjach po raz kolejny w górę. Związkowcy niezadowoleni
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło nowy projekt zwiększający stawkę diety z 38 zł do 45 zł za dobę podróży (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło nowy projekt zwiększający stawkę diety z 38 zł do 45 zł za dobę podróży.
 • Zdaniem OPZZ to zbyt małe podwyżki, ponieważ wysoka inflacja utrzyma się również w 2023 r.
 • Nowa propozycja wzrostu od 1 stycznia 2023 r. wysokości diety krajowej (45 zł) nie gwarantuje, że ekonomiczne ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej nie będzie dłużej przerzucane z pracodawcy na pracownika - mówi Norbert Kusiak z OPZZ.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło nowy projekt zwiększający stawkę diety z 38 zł do 45 zł za dobę podróży. Nowa regulacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku.

- Mając na uwadze obecną sytuację gospodarczą oraz prognozowaną inflację na 2023 r., zasadnym jest aby podwyższyć stawkę diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju o 7 zł, tj. do 45 zł – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zmianie ulegną również stawki na pokrycie kosztów przejazdu środkami komunikacji lokalnej oraz ryczałt za nocleg. 

- Przy nowej wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (45 zł), 20 proc. ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 9 zł (obecnie 7,60 zł), a ryczałt za nocleg, stanowiący 150 proc diety – 67,50 zł (obecnie 57 zł). Natomiast zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, tj. do 900 zł (obecnie 760 zł) - czytamy w projekcie.

Związki zawodowe chcą więcej

Zdaniem OPZZ to zbyt małe podwyżki, ponieważ wysoka inflacja utrzyma się również w 2023 r. Potwierdzają to krajowe i zagraniczne ośrodki analityczne, dane NBP i Komisji Europejskiej.

- Choć podniesienie od 28 lipca br., zamrożonej od dziewięciu lat, wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju było oczekiwane przez OPZZ i w pełni uzasadnione ekonomicznie, to jednak jej wysokość (38 zł) wciąż nie odzwierciedla realnych kosztów, które ponoszą pracownicy w związku z wykonywaniem zadań służbowych zleconych przez pracodawcę. Nowa propozycja wzrostu od 1 stycznia 2023 r. wysokości diety krajowej (45 zł) także nie gwarantuje, że ekonomiczne ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej nie będzie dłużej przerzucane z pracodawcy na pracownika - mówi Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Stawki diety w delegacjach po raz kolejny w górę. Związkowcy niezadowoleni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Karol 2022-08-17 20:15:27

  kilometrówka tragedia a Ukraińcy w maju dostali 40 zł diety a my pracujący w tym kraju gdzie płacimy podatki 30 jaka to sprawiedliwość

 • Józek 2022-08-17 17:03:03

  Dwadzieścia lat nie zmienili ryczałtu za prywatny samochód do celów służbowych. To jest skur..two!!!

 • Rafał 2022-08-17 15:03:26

  A kilometrówka się nie zmienia od 2002 roku :/

 • Krzysztof 2022-08-17 09:05:13

  a kilometrówka ?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA