PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stawki diety w delegacjach do góry. O ile i od kiedy?

 • km
 • 14 lip 2022 10:14

O 8 złotych podwyższono stawkę diety przysługującej pracownikowi w czasie służbowej podroży krajowej. Do tej pory było to 30 złotych. Rozporządzenie wjedzie w życie 28 lipca.

Stawki diety w delegacjach do góry. O ile i od kiedy?
38 za dobę podróży – tyle wynosić będzie dieta w czasie podróży krajowej od 28 lipca (fot. Shutterstock)
REKLAMA

38 za dobę podróży – tyle zgodnie z najnowszym rozporządzeniem ministra rodziny i polityki społecznej, wynosi dieta w czasie podróży krajowej.  Stawkę diety podwyższono o 8 złotych, dotychczas wynosiła ona 30 złotych za dobę. 

Przy każdej rozpoczętej dobie delegacji pracownikowi przysługuje także ryczałt na dojazdy i ryczałt za nocleg.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przy nowej wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju:

- ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejskiej, 20 proc. stawki diety – wynosi 7,60 zł (było 6 zł),

- ryczałt za nocleg, stanowiący 150 proc. diety – wynosi 57 zł (było 45 zł).

Zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, tj. do 760 zł (było 600 zł).

Zwrot kosztów za nocleg nie nastąpi, jeśli pracodawca uzna, że pracownik miał możliwość powrotu do miejsca stałego lub czasowego pobytu. Ryczałt za nocleg przysługuje w momencie, w którym pracodawca nie zapewni noclegu pracownikowi, a pracownik nie przedstawi rachunków za nocleg.

Zobacz: Wypowiedzenie - kiedy się zaczyna, jak je liczyć, czy może być krótsze?

Wysokość diety krajowej oblicza się na podstawie długości podróży – od rozpoczęcia podróży służbowej do jej zakończenia. Zarówno w przypadku wyjazdu na obszarze kraju, jak i poza jego granicami, czas trwania podróży należy liczyć w sposób ciągły.

Dieta krajowa nie powinna być niższa niż stawka określona dla pracownika sfery budżetowej, jednakże regulacje obowiązujące w danym zakładzie pracy mogą założyć zwiększenie tej kwoty.

Jak obliczyć wysokość diety krajowej?

W przypadku podróży jednodniowej, która trwała od 8 do 12 godzin, pracownikowi należy się 50 proc. pełnej diety. W przypadku podróży trwającej powyżej 12 godzin przysługuje dieta pełna. Diety się nie przyznaje, jeśli podróż służbowa trwała poniżej 8 godzin.

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku wyliczania wysokości stawki diety podróżnej w przypadku wyjazdu trwającego więcej niż jedną dobę. Wówczas każdy pełny dzień wyjazdu jest równoznaczny z otrzymaniem diety pełnej. Natomiast za dzień niepełny należy się 50 proc. (podróż trwająca w ten dzień nie dłużej niż 8 godzin) lub 100 proc. (podróż trwająca ponad 8 godzin).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Stawki diety w delegacjach do góry. O ile i od kiedy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kasia 2022-07-15 15:59:49

  A jak przy tej zmianie należy wyliczać dietę i noclegi dla pracownika, który będzie w delegacji od 27 do 29 lipca? Czy powinno się rozliczyć delegację wg starych stawek czy już wg nowych?

 • Tadeusz 2022-07-14 19:36:59

  A.w miejscu zamieszkania za darmo jesz!

 • KońSerwatywny 2022-07-14 14:29:26

  38 PLN na jedzenie po gastronomicznych obiektach kosmicznych ! Za trzy posiłki ! Chciałbym móc tego dokazać w czasie wyjazdu służbowego... wg mnie na te trzy posiłki "dietowe" to powinno być aktualnie tak z 75 - 80 PLN-ów.

  • Aga 2022-07-19 10:55:56

   Dieta w delegacji nie ma pokryć całych kosztów posiłków... ma być przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA