- Osobą bezrobotną jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia.
- Koniecznym warunkiem do uzyskania statusu osoby bezrobotnej jest rejestracja w urzędzie pracy właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego.
- Osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych, oprócz składki na ubezpieczenie zdrowotne, mają również odprowadzane składki ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od dnia nabycia prawa do zasiłku do dnia utraty tego prawa.
Osobą bezrobotną jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy lub innej pracy zarobkowej. Bezrobotnym jest również osoba niepełnosprawna, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy.
Koniecznym warunkiem do uzyskania statusu osoby bezrobotnej jest rejestracja w urzędzie pracy właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego.
Bezrobotny bez prawa do zasiłku a ubezpieczenia
Za osobę bezrobotną niepobierającą zasiłku dla bezrobotnych urząd pracy nie odprowadza składki zdrowotnej, jednak ta osoba jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia "Zielona Linia", 1 stycznia 2023 r. został wyłączony obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowane z budżetu państwa za określone grupy ubezpieczonych. Do tej grupy należą m.in. osoby bezrobotne niepobierające zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium.
Bezrobotny z prawem do zasiłku a ubezpieczenia
Osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych, oprócz składki na ubezpieczenie zdrowotne, mają również odprowadzane składki ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od dnia nabycia prawa do zasiłku do dnia utraty tego prawa.
Podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej jest kwota zasiłku łącznie z kosztami uzyskania i kwotą podatku dochodowego, o których mowa w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Składki za bezrobotnego finansowane są w całości przez urząd pracy ze środków Funduszu Pracy.
Odbywając staż z urzędu pracy stażysta zachowuje status bezrobotnego
Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osoba pobierająca stypendium w okresie odbywania stażu, na który została skierowana przez powiatowy urząd pracy, obowiązkowo podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, a także ubezpieczeniu wypadkowemu pod warunkiem, że nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.
Stażysta nie podlega ani obowiązkowo, ani też dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Oznacza to, że w okresie niezdolności do pracy stażysta nie otrzyma zasiłku chorobowego, ale jego stypendium stażowe będzie ciągle wypłacane przez urząd pracy.
Składki za stażystę odprowadzane są w całości przez podmiot kierujący na staż, a więc w tym przypadku powiatowy urząd pracy. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia będzie stanowić kwota odpowiadająca wysokości pobieranego stypendium.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)