PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Startuje kampania wyborcza. Czy emerytury stażowe kupią wyborców?

W Sejmie na dalsze prace czekają dwie ustawy dotyczące emerytur stażowych. Ta prezydencka i obywatelska złożona przez Solidarność. Obie czekają od zeszłego roku. Związkowcy się przypominają, a my pytamy - czy emerytury stażowe, podobnie jak krótszy czas pracy staną się jedną z broni przedwyborczej kampanii polityków.

Startuje kampania wyborcza. Czy emerytury stażowe kupią wyborców?
Emerytura stażowa wprowadza do polskiego systemu emerytalnego elastyczność w zakresie momentu przejścia na emeryturę (fot. Huy Phan/Unsplash)
REKLAMA
 • Emerytura stażowa jest rozwiązaniem, które wprowadza do polskiego systemu emerytalnego - pracowniczego i rolniczego - elastyczność w zakresie momentu przejścia na emeryturę.
 • Aktualny wiek emerytalny obowiązuje od 1 października 2017 r. Dla kobiet wynosi 60 lat, dla mężczyzn 65 lat.  
 • - Spodziewam się, że temat powróci przy okazji najbliższych wyborów parlamentarnych - komentuje dla PulsHR.pl Katarzyna Siemienkiewicz z  Pracodawców RP.

Obecnie w sejmowej "poczekalni" są dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Prezydencki, złożony pod koniec 2021 roku (który jest de facto spełnieniem wyborczych obietnic Andrzeja Dudy) i obywatelski, złożony pod koniec września ubiegłego roku przez przedstawicieli NSZZ Solidarność. 

Mimo, że projekt prezydenta jest realizacją zobowiązania przyjętego w Umowie programowej z NSZZ Solidarność, to częściowo różni się od tego, przedstawionego przez związek zawodowy. Na czym polegają różnice?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt prezydencki przewiduje, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Pod złożonym przez NSZZ Solidarność obywatelskim projektem zebrano 235 tys. podpisów. W projekcie przygotowanym przez Solidarność zaproponowano, aby emerytura stażowa przysługiwała osobom, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość, ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki, nie będzie niższa od minimalnej emerytury (obecnie 1338,44 zł brutto).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (20)

Do artykułu: Startuje kampania wyborcza. Czy emerytury stażowe kupią wyborców?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • NAUCZYCIEL 2022-08-08 03:48:50

  44 LATA PRACY TO DO TRUMNY OD RAZU

 • WYBORCA 2022-08-08 03:46:22

  30 LAT PRACY I GLSUJE 2 RĘKAMI ZA TĄPARTIĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Rafał 2022-08-08 03:44:33

  30 lat pracy to głosuje za tą partią !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Tomek 2022-08-08 03:40:54

  44 lata pracy to ja bym musiał od szkoły podstawowej pracować --------------------------------------- śmiech na sali !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 30 lat pracy to głosuje za tą partią 2 rękami

 • pawel 2022-08-06 08:51:39

  mam 47 lat pracy 62 lata zycia 20 lat pracy warunkach szkodliwych jako szlifierz i niemoge przejsc na emeryture dokad mozna pracowac

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA