3 na 10 ankietowanych uważa, że jest dobrze poinformowany w temacie Pracowniczych Planów Kapitałowych - wynika z badania przeprowadzonego przez portal praca.pl.
-
- •17 cze 2019 13:38

Jak wynika z badania, jedynie 30 proc. przebadanych wie na czym polega system Pracowniczych Planów Kapitałowych i uważa, że został dobrze poinformowany przez swojego pracodawcę. 29 proc. wie na ten temat niewiele. 44 proc. deklaruje, że na temat PPK nie wie nic.
Wynikać to może z braku informacji płynącej od pracodawcy. Portal zapytał użytkowników czy ich pracodawcy rozpoczęli już informowanie o szczegółach wprowadzenia PPK w firmach. Okazuje się, że w 6 przypadkach na 10 temat nie został jeszcze poruszony.

Z raportu Nationale-Nederlanden opublikowanego w kwietniu 2019 roku wynika, że aż 86 proc. ankietowanych przyznaje, że wie na temat PPK niewiele. A jak podkreślają specjaliści nasza wiedza będzie kluczowym elementem wpływającym na sukces PPK.
- Powodzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych zależeć będzie od poziomu partycypacji. Zrozumienie najważniejszych założeń i zasad działania programu będzie miało kluczowy wpływ na chęć uczestniczenia w nim. Rolą pracodawców, państwa oraz instytucji finansowych jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie - mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.
Przeczytaj więcej: Większość Polaków wie niewiele na temat PPK
PPK to system długoterminowego oszczędzania, na które złożą się pracownicy, pracodawcy i państwo. Każdy uczestnik będzie mógł wypłacić zgromadzony kapitał po osiągnięciu 60 roku życia. Wcześniej również będzie taka możliwość, jednak trzeba będzie się liczyć z zapłatą podatku, utratą zasileń od państwa oraz części wpłat, których dokonał pracodawca). W szczególnych przypadkach będzie możliwość uniknięcia tych kosztów, np. jeśli będą potrzebne pieniądze na leczenie uczestnika programu lub bliskiej mu osoby, a także w sytuacji, kiedy wypłacone środki będzie chciał przeznaczyć na wkład własny na zakup nieruchomości.
- Bez zwiększenia składki emerytalnej nie powiększymy emerytury. Ta składka powinna rosnąć wraz ze wzrostem zamożności naszego społeczeństwa, powinno się to dziać kosztem obciążeń podatkowych – tłumaczy Rafał Benecki, dyrektor biura analiz makroekonomicznych ING Banku Śląskiego SA.
Przeczytaj: Pracownicze Plany Kapitałowe - rozwiązanie na miarę naszych możliwości


KOMENTARZE (3)