PARTNERZY PORTALU

Stabilna praca i wyższe wynagrodzenia. To ma zagwarantować nowy system PO

  • Autor: PAP
  • 19 wrz 2015 18:23

- Celem zapowiadanej przez PO reformy są lepsze warunki na rynku pracy, likwidacja umów śmieciowych, wzrost dochodów Polaków i uproszczenie systemu podatkowego - twierdzi Dariusz Rosati z PO.

Stabilna praca i wyższe wynagrodzenia. To ma zagwarantować nowy system PO
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Politycy Platformy Obywatelskiej wyjaśniali szczegóły programu gospodarczego "Polska Przyszłości" przedstawionego tydzień temu, podczas konwencji partii w Poznaniu.

PO chce poprawić sytuację na rynku pracy

Rzeczniczka sztabu wyborczego PO Joanna Mucha mówiła podczas sobotniej (19 września) konferencji, że partia w kampanii będzie chciała przekonać Polaków, że proponowany system oznacza bardziej stabilną pracę, wyższe wynagrodzenia, które pracownik otrzyma na rękę i znacznie prostszy podatek.

- Będziemy chcieli się przebić z informacją, że korzysta na tej sytuacji 97 proc. Polaków, że dzięki temu mamy szansę wyjść z umów cywilnoprawnych, które są umowami fikcyjnymi i nie dają stabilności zatrudnienia, że będziemy chcieli wyprowadzić ludzi pracujących na czarno, że ten system najbardziej sprzyja biednym i tym, którzy mają dużo dzieci - mówiła Mucha.

Jednolity kontrakt na pracę

Rosati podkreślił, że PO w ciągu dwóch lat chce wprowadzić jednolity kontrakt na pracę, który zastąpi wszystkie dotychczasowe umowy śmieciowe, z którymi nie wiąże się pełne ozusowanie i które nie gwarantują pracownikom odpowiednich praw pracowniczych.

- Będzie to skutkowało dwojako. Po pierwsze wzrosną dochody budżetowe z tytułu oskładkowania i ozusowania wszystkich kontraktów, a po drugie zmniejszy się szara strefa, ponieważ w takiej sytuacji nie będzie się opłacało pracować na czarno - mówił.

Zyskają wszyscy - oprócz bogatych

Jak tłumaczył, na prezentowanych reformach systemu podatkowego i rynku pracy zyska większość obywateli, z wyjątkiem najlepiej zarabiających, którzy żyją samotnie.

- Istotą tego programu jest to, że 97 proc. zatrudnionych uzyska wzrost dochodów netto. 3 proc. będzie miało dochody takie same lub niższe, ale dotyczy to tylko osób o najwyższych dochodach, niemających rodzin. Dlatego też reforma przyniesie zasadniczą poprawę dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują - najmniej zarabiających i obciążonych dużymi rodzinami. W ich przypadku zysk netto w skali roku może sięgnąć nawet 5 tys. zł" - wyjaśniał Rosati.

- Zasada jest taka, że im mniejsze zarobki, tym proporcjonalnie większe będą korzyści z tytułu wprowadzenia nowego systemu - dodał polityk PO.

Podatek zależny od liczby osób w rodzinie

Jak wyjaśnił, nowością planowanego systemu podatkowego jest to, że podatek nie będzie rozliczany z dochodu jednej osoby, ale w zależności od liczby osób w rodzinie. Dlatego obciążenia podatkowe będą odpowiednio większe dla osób samotnych, a odpowiednio mniejsze dla małżeństw wychowujących dzieci. Im więcej tych dzieci, tym większe będą ich dochody - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stabilna praca i wyższe wynagrodzenia. To ma zagwarantować nowy system PO

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA