Środa o rządowej propozycji urlopu rodzicielskiego: - Wygląda to na udomowienie kobiet

Urlop rodzicielski w formie proponowanej przez rząd będzie urlopem macierzyńskim; nadal będą go brały kobiety, tracąc na rynku pracy - powiedziała Magdalena Środa z Rady Programowej Kongresu Kobiet.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Środa o rządowej propozycji urlopu rodzicielskiego: - Wygląda to na udomowienie kobiet

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 kwi 2013 18:18


Środa pozytywnie oceniła decyzję o objęciu prawem do rocznego urlopu rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Zaznaczyła jednak, że to "łatwa decyzja" premiera. "Premier bardzo dużo zapowiadał: że będą urlopy rodzicielskie, a nie macierzyńskie, jak to ma teraz miejsce.

Zapowiadał, że poważnie potraktuje kwestie finansowania żłobków i przedszkoli. Jak na razie niewiele z tego wynika" - oceniła.

Według niej urlopy rodzicielskie w proponowanej obecnie przez rząd formie, nadal będą urlopami macierzyńskimi. "Kobiety będą brały urlopy, bo jest to przyjemne i konieczne, skoro nie ma żłobków i przedszkoli" - oceniła. I dodała, że tym samym kobiety zostaną wyrzucone z rynku pracy. "Wygląda to na udomowienie kobiet, czyli powrót do tradycyjnych ról sprzed kilkudziesięciu lat" - oceniła.

Podkreśliła, że obowiązkowy okres urlopu ojcowskiego powinien wynosić przynajmniej cztery tygodnie. "To jest tworzenie pewnych nawyków. Rodziny idą po linii najmniejszego oporu: »on zarabia więcej, więc lepiej, żeby siedział w pracy«. Tymczasem nie zdają sobie sprawy, że brak kontaktu z dzieckiem to ogromna strata" - powiedziała Środa.

Według niej urlop rodzicielski powinien mieć charakter elastyczny, by można go było brać w różnych odcinkach czasu przez sześć pierwszych lat życia dziecka.

"Ale najważniejszą rzeczą jest kwestia finansowania żłobków i przedszkoli" - oceniła. "Chcemy w tym roku zrobić manifestację rodziców, których dzieci nie dostały się do przedszkoli" - zapowiedziała Środa.

Premier Donald Tusk poinformował w piątek, że prawo do dłuższych urlopów macierzyńskich będą mieli także rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku.

Miały objąć rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, a także osoby, które będą wtedy na urlopach, czyli do dłuższych urlopów mieliby prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty, powstał ruch "matek I kwartału", który domagał się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.