PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Sprawdź, czy nie przepada ci dodatkowe wolne. W grze 21 dni płatnego urlopu

  • jk
  • 19 lis 2022 12:58

Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe, przysługuje płatny urlop szkoleniowy. Komu przysługuje dodatkowy płatny urlop i w jakim wymiarze?

Sprawdź, czy nie przepada ci dodatkowe wolne. W grze 21 dni płatnego urlopu
Zgodnie z Kodeksem pracy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który podnosi kwalifikacje zawodowe (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który podnosi kwalifikacje zawodowe.

Co ważne, zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności musi odbywać się z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Ci, którzy robią to bez wiedzy firmy, nie mają takiego prawa.

Bez wniosku urlop przepadnie

Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika. Jeśli zatrudniony nie zawnioskuje o wolne, to traci do niego prawo. Powinien być on wykorzystany w czasie powiązanym ze zdarzeniem, które do niego uprawnia.

Czytaj też: Jest szansa na dodatkowy dzień urlopu co miesiąc. Sam premier zabrał głos

Pracodawca może też przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Co ważne, pracodawca może wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych również wtedy, gdy pracownik uczący się na własną rękę poinformuje o tym w trakcie nauki i wystąpi o zgodę pracodawcy.

Można dostać dodatkowe 21 dni płatnego urlopu

Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe, przysługuje dodatkowy, płatny urlop. Jego wymiar jest jest zależny od rodzaju kształcenia. Wynosi 6 dni, jeśli pracownik przystępuje do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego czy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Czytaj też: Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Będzie dodatkowy urlop i wyższe zasiłki

Wyższy wymiar, czyli 21 dni, przysługuje pracownikowi w ostatnim roku studiów. Może on wziąć wolne na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Art. 103 (1) Kodeksu Pracy

Uprawnienia pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe

§ 1. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Sprawdź, czy nie przepada ci dodatkowe wolne. W grze 21 dni płatnego urlopu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Niewazne 2022-11-19 16:26:46

    U mnie bylo tak: JA:pani dyrektor.. Chce isc na kurs, skorzystają nie tylko nasi pacjenci ale i pracownicy i Pani. Czy moglabym prosić o kilka dni urlopu szkoleniowego? DYREKTORKA: tak, ale za roczna lojalkę.. JA: Ale ja za to sama place i nocleg i dojazd. Rozumiem ze w takim razie moge liczyc na zwrot kosztów.. DYREKTOR: nie, szkolenie jest za drogie... (wtedy 3000zl brutto)

  • Nikt 2022-11-19 14:07:56

    "Albo praca albo nauka"- taka była chamska odpowiedź szefa na prośbę wolnego weekendu w związku ze studiami zaocznymi. Prawo prawem, życie życiem.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA