PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Sprawa kilometrówki w toku. Trafi na biurko Mateusza Morawieckiego

W czwartek (12 września) posłowie zasiadający w sejmowej komisji do spraw petycji zdecydowali o odrzuceniu odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dotyczącej urealnienia stawek za "kilometrówkę", czyli wykorzystanie samochodu prywatnego co celów służbowych. Resort kilka dni temu poinformował, że nie widzi konieczności uaktualnienia stawek dotyczących kosztów używania do celów służbowych prywatnych pojazdów.

Sprawa kilometrówki w toku. Trafi na biurko Mateusza Morawieckiego
Stawki kilometrówki nie były zmieniane od 12 lat. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA

Zgodnie z obowiązującym od 2007 roku rozporządzeniem stawki, jakie za jeden kilometr przebiegu pojazdu prywatnego używanego przez pracowników do celów służbowych ma pokryć pracodawca, wynoszą odpowiednio: stawka za 1 km przebiegu samochodu osobowego o poj. skok. do 900 cm3 - 0,5214, o poj. skok. pow. 900 cm3 - 0,8358, dla motocykla - 0,2302, dla motoroweru - 0,1382. Od 12 lat ich wartość nie została zmieniona. Za to mocno w górę poszły nie tylko ceny paliwa, ale też cena ubezpieczeń czy sama eksploatacja samochodu.

O ich urealnienie do lat walczy Robert Czyż, związkowiec ze Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Kilometrówka”. W złożonej w Sejmie petycji zaproponował stawki zbieżne z wyliczonymi w 2011 roku przez Instytut Transportu Samochodowego. Te są następujące: stawka za 1 km przebiegu samochodu osobowego o poj. skok. do 900 cm3 - 0,80 zł, o poj. skok. pow. 900 cm3 - 1,03 zł, dla motocykla - 0,62 zł, dla motoroweru - 0,51 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Praktycznie cała obecna kadencja Sejmu to zabiegi o zmianę stawek kilometrówki. Ponad 50 000 podpisów obywateli, ponad 1400 petycji, tysiące maili, setki pism, dziesiątki spotkań - chyba nikt nie ma wątpliwości że najwyższy czas na zmianę - w rozmowie z PulsHR.pl komentował już wcześniej walkę o zmianę Czyż.

Zmiany systemowe

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sprawa kilometrówki w toku. Trafi na biurko Mateusza Morawieckiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • bozka 2019-09-14 18:23:10

    pracuję w zus tam dopiero oszukują pracowników na kilometrowce i na ryczalcie i nie płacą całej stawki.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA