PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Spory zbiorowe po nowemu. Zarzuty mają i pracodawcy, i związkowcy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad zmianą przepisów o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Wśród związków zawodowych i przedstawicieli pracodawców nie ma jednomyślności w kwestii zaproponowanych rozwiązań.

Spory zbiorowe po nowemu. Zarzuty mają i pracodawcy, i związkowcy
Na zdjęciu domagający się podwyżek pracownicy Domów Pomocy Społecznej, którzy protestują przed Urzędem Miasta w Lublinie (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
REKLAMA
  • Zapowiedziana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nowelizacja ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wywołała mieszane uczucia wśród organizacji związkowych i pracodawców.
  • Projekt zakłada m.in. rozszerzenie przedmiotu sporu zbiorowego czy wyłanianie wspólnej reprezentacji organizacji związkowych koniecznej do wszczęcia i prowadzenia sporu zbiorowego.
  • W projekcie uregulowano także zmiany w zakresie prowadzenia listy mediatorów przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej. Zaproponowano wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej.

Dyskusja nad zmianami w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie jest niczym nowym, trwa od kilku dobrych lat. Obecnie obowiązujące rozwiązania powstały 31 lat temu i zdaniem każdej ze stron dyskusji wymagają zmian. Projekt ustawy, jaki ministerstwo opublikowało w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, jest ich pierwszym namacalnym dowodem.

Szkoda tylko - jak mówią pracodawcy - że rząd nie rozpoczął teraz tworzenia nowej regulacji od początku z partnerami w ramach dialogu. Co dokładnie zaproponował resort?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowa definicja sporu zbiorowego

Zdaniem MRiPS definicję sporu zbiorowego trzeba rozszerzyć, bo związki zawodowe dużo szerzej interpretują przedmiot sporu zbiorowego niż opisują to przepisy ustawy z 1991 roku. Zgodnie z nimi spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może bowiem dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych.

Ministerstwo wskazuje, że nowa ustawa będzie określać zasady wszczęcia, prowadzenia i zakończenia sporu zbiorowego pracy, który zgodnie z zaproponowaną definicją będzie sporem osób wykonujących pracę zarobkową z pracodawcą lub pracodawcami o zbiorowe prawa lub wolności związkowe, a także o zawodowe, ekonomiczne lub socjalne zbiorowe interesy lub prawa związane z wykonywaniem pracy. Spór będzie mógł być prowadzony we wszelkich sprawach zbiorowych, w których związki zawodowe reprezentują osoby wykonujące pracę zarobkową.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spory zbiorowe po nowemu. Zarzuty mają i pracodawcy, i związkowcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA