- RynekZdrowia.pl/KDS
- •10 kwi 2019 16:08
Stworzenie w centrach powiadamiania ratunkowego możliwości awansu zawodowego, wprowadzenie zmian w szkoleniach operatorów, zwiększenie etatu psychologa w każdym CPR oraz objęcie operatorów taką samą ochroną, jaką mają ratownicy medyczni. Takie zmiany zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.

Zmiany wynikają m.in. z konieczności stworzenia w centrach powiadamiania ratunkowego możliwości awansu zawodowego, poprzez stopniowanie stanowisk i dodanie do struktury organizacyjnej CPR stanowisk starszego operatora numerów alarmowych, koordynatora i koordynatora-trenera.
Dodatkowe stanowiska utworzone zostaną z obecnie przyznanych maksymalnych limitów na stanowisku operatora numerów alarmowych. Podział na poszczególne centra powiadamiania ratunkowego dokonany zostanie przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
- Otwarcie przed operatorami numerów alarmowych możliwości awansu zawodowego, poprzez gradację stanowisk i dodanie do struktury organizacyjnej CPR nowych stanowisk jest niezwykle istotne ze względu na konieczność podniesienia motywacji pracowników do pozostania w strukturach CPR. Obecnie funkcjonująca płaska struktura CPR oraz zatrudnienie operatorów poza korpusem służby cywilnej powoduje „zamknięcie” ścieżki rozwoju, co jest demotywujące dla pracowników - czytamy na stronie KRPR.
Zgodnie z projektem zmiana stanowiska pracy będzie wiązała się ze zmianą wynagrodzenia. Ponadto, projekt ustawy przewiduje, że szkolenie i egzaminowanie operatorów numerów alarmowych będzie zadaniem ministra ds. administracji publicznej. W związku z tym przewidziano upoważnienie do wydania rozporządzenia, które określi organizację i sposób przeprowadzania szkolenia podstawowego i szkoleń doskonalących dla operatorów numerów alarmowych.
Więcej o zmianach w CPR-ach przeczytasz tutaj.



KOMENTARZE (0)