Spór o czas pracy rodziców małych dzieci

Nowa niemiecka minister ds. rodziny Manuela Schwesig (SPD) naraziła się chadekom kanclerz Angeli Merkel, proponując 32-godzinny tydzień pracy dla rodziców małych dzieci, z gwarancją pełnego wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spór o czas pracy rodziców małych dzieci

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 sty 2014 14:31


Schwesig broni swego stanowiska. W piątek powiedziała w telewizji ZDF, że trzeba "ułatwić życie rodzinom w Niemczech". Jej zdaniem definicja czasu pracy w pełnym wymiarze w przypadku matek i ojców dzieci w wieku poniżej trzech lat powinna przewidywać skrócenie tygodniowego wymiaru czasu pracy z 40 godzin do 32 godzin.

Czytaj też: Z jakich urlopów mogą skorzystać rodzice?

Politycy CDU, tworzącej tzw. wielką koalicję z SPD, uznali tę propozycję za "szaleństwo", twierdząc, że jej wprowadzenie w życie byłoby ciężarem dla podatników i dla gospodarki. "Chciałbym się dowiedzieć, skąd wziąć na to pieniądze" - powiedział deputowany CDU Michael Fuchs.

Krytycy propozycji minister Schwesig argumentują, że zmuszanie pracodawców do płacenia pełnego wynagrodzenia za pracę w niepełnym wymiarze godzin byłoby "atakiem na konkurencyjność niemieckiej gospodarki".

Koła gospodarcze są już zaniepokojone rządowymi planami wprowadzenia płacy minimalnej, ograniczenia umów o pracę na czas określony oraz obniżenia wieku emerytalnego dla niektórych kategorii pracowników.

Schwesig odpiera zarzuty twierdząc, że proponowane przez nią rozwiązanie jest korzystne dla gospodarki, ponieważ umożliwi pozostanie w stosunku pracy większej liczbie ludzi, zwłaszcza dobrze wykształconych kobiet, jeśli uznają one, że mogą pogodzić pracę z życiem rodzinnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.