×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Specustawa przyspieszy zatrudnianie Ukraińców. Znamy szczegóły projektu

 • Justyna Koc
  jk
 • 4 mar 2022 18:00

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera wiele rozwiązań ułatwiających zatrudnienie sąsiadów zza wschodniej granicy. Jakie? Znamy szczegóły projektu.

Specustawa przyspieszy zatrudnianie Ukraińców. Znamy szczegóły projektu
Punkt recepcyjny uruchomiony w Szczecinie (Fot. PAP/Marcin Bielecki)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Pracodawca, który zatrudnia Ukraińca, jest zobowiązany w ciągu 7 dni powiadomić o tym fakcie urząd pracy - wówczas może on pracować bez zezwolenia na pracę.
 • Projekt ustawy pozwoli również obywatelom Ukrainy na zarejestrowanie się w urzędach pracy. Dzięki temu będą mogli oni skorzystać z usług rynku pracy w postaci pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń.
 • Kolejna propozycja dotyczy wsparcia dla Ukraińców z zakresu świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego, rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz świadczenia dobry start. Mają one być dostępne dla imigrantów.

Wszyscy czekają na tzw. specustawę przygotowywaną przez MSWiA, czyli projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ma ona ułatwić zatrudnianie imigrantów z Ukrainy. W tej chwili trwają jeszcze prace nad dokumentem - wkrótce ma trafić do Sejmu.

Aktualny projekt nie jest ostateczny i zapewne będzie jeszcze podlegał modyfikacjom, warto jednak przyjrzeć się rozwiązaniom, które w nim się znajdują.

7 dni na zgłoszenie zatrudnienia

W projekcie ustawy wprowadzono rozwiązanie umożliwiające obywatelom Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, podjęcie pracy. Pracodawca, który zatrudnia Ukraińca, jest zobowiązany w ciągu 7 dni powiadomić o tym fakcie urząd pracy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (praca.gov.p). Jeśli tego nie zrobi, będzie to równoznaczne z brakiem możliwości wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.

- Przedmiotowa regulacja ma na celu wprowadzenie ułatwień w podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy migrujących w związku z konfliktem zbrojnym, a jednocześnie zapewnia narzędzia pozwalające monitorować sytuację na lokalnych rynkach pracy - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Rejestracja w urzędach pracy

Projekt ustawy pozwoli również na zarejestrowanie się w powiatowych urzędach pracy obywatelom Ukrainy. Jak czytamy w uzasadnieniu, dzięki tym rozwiązaniom obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z usług rynku pracy w postaci: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (54)

Do artykułu: Specustawa przyspieszy zatrudnianie Ukraińców. Znamy szczegóły projektu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Karmcie tych bydlaków, którzy rozmnożyli się dzięki wyeliminowaniu z życia naszych rodaków. 2022-03-10 20:00:15

  Bydlaki, Ukraińcy jako kozaki niegdyś na kresach wschodnich małe dzieci jak szpice osadzali na sztachetach ogrodzeń , nabijali otworami między pośladkami.

 • Ukraińcy są gorsi od islamistów , najpodlejszy Naród w świece.. 2022-03-10 19:45:39

  Do artykułu: Polskie myśliwce MiG-29 dla Ukrainy. USA naciskają, Włosi ostrzegają przed wojną Nie pomagajmy krętaczom,gdyż doprowadzą do trzeciej wojny światowej. 2022-03-10 16:02:09 Za czasów posowieckich odebrano Polską ziemię, obecnie znajduje się w obszarze zburzonej Ukrainy. Gdyby honor miel zadeklarowaliby zwrócenie Polskich kresów wschodnich .

 • Danuta 2022-03-08 12:29:11

  Brawo wszystko dla uchodźców a my wszyscy zapłacimy za tą chojność. Praca tak ale gdzie będą mieszkać bo u mnie napewno nie.

 • Hmmm 2022-03-08 08:13:31

  Specustawa.... Hmmm.... Gdzieś to słyszałem?.. Specoperacja

 • Ewa 2022-03-06 21:29:05

  Jak mi jakąś Ukraina wjedzie bez kolejki do lekarza to ja pogonie. Tyle w temacie. Najpierw Polacy a potem reszta.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA