×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Specustawa przeciw koronawirusowi. Problem z definicją pracy zdalnej

Wobec zagrożenia, jakim jest koronawirus, Sejm przegłosował specjalną ustawę. W nocy z 2 na 3 marca przeszła przez parlament. W jej zapisach pojawiły się specjalne uprawnienia dla pracodawców. Kluczowym z nich jest możliwość nakazania pracownikowi pracy z domu.

Specustawa przeciw koronawirusowi. Problem z definicją pracy zdalnej
Michał Dworczyk w czasie omawiania problemu koronawirusa w Kancelarii Premiera RP (fot. KPRM/flickr.com/domena publiczna)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W ocenie Jacka Męciny, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan, ustawa ma przekrojowy charakter i powinna pomóc w sytuacji kryzysowej, jeśli taka nas czeka. 
 • Praca zdalna jednak nie jest zdefiniowana w polskim prawie. Jak zauważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy, nowy projekt też nie definiuje tego pojęcia. Zachodzi więc konieczność regulacji pracy zdalnej w Kodeksie pracy.
 • Nowa ustawa oddaje do dyspozycji rządu i samorządów inne narzędzia mające nieść pomoc w walce z koronawirusem, m.in.: przeniesienia planowanych wydatków budżetowych między częściami budżetu kraju czy objęcie jego części strefą epidemiologiczną.

Przegłosowana ustawa zakłada, że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się zakaźnego wirusa i choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie. Dodatkowo prawo zakłada możliwość dokonywania zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. To tylko niektóre z paragrafów ważnych dla firm.

Kluczowy w prawie jest zapis pozwalający odseparować zakażonego i chorego pracownika od reszty zespołu, w jakim podejmuje on pracę. O ten zapis zapytaliśmy organizację grupującą pracodawców w Polsce. Konfederacja Lewiatan jest przekonana, że nowe przepisy ułatwią walkę z koronawirusem.

- Ustawa mając niezwykle przekrojowy charakter, przy zapewnieniu sprawności zarządzania i finansowania poszczególnych działań, może przyczynić się do sprawnego radzenia sobie z sytuacją kryzysową - mówi Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Eksperta organizacji cieszy, że umożliwiono wykorzystanie pieniędzy z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym 40 mln zł na dofinansowanie zakupu pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych na przeciwdziałanie COVID-19.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Specustawa przeciw koronawirusowi. Problem z definicją pracy zdalnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • dulinka 2020-03-04 12:02:48

  Jeśli Lewiatan popiera tą ustawę to możemy mieć pewność, że jest dobra. Z założenia przecież przedsiębiorcy są sceptycznie nastawieni do działań rządu. Przy tym nieszczęsnym koronawirusie udało się wypracować bardzo dobre rozwiązania.

 • Enigineer 2020-03-04 11:50:41

  Trole internetowe chwala pis na portalu o hr. Ile wam placa ? 1.4 zl ? Dramat!

 • gerald 2020-03-04 11:04:21

  Świetny pomysł,to zapewni tez bezpieczeństwo slużbie zdrowia,z autopsji wiem że pracownicy również się boją o swoje zdrowie,dzięki tej ustawie wszystko będzie działać sprawnie.

 • kaja 2020-03-04 11:00:56

  Ta ustawa to kolejny świetny pomysł rządu,to bardzo ułatwi prace,rząd daje nam bardzo dużo rozwiązań.Świetna praca PIS

 • ajtem 2020-03-04 10:58:31

  Specjalna ustawa dotycząca koronawirusa jest daniem nowych narzędzi państwu w walce z takim zagrożeniem, gdy już się pojawi w Polsce. Dla rządu brawa za tą inicjatywę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA