×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Solidarność: Upadłość Praktikera otwiera drogę do wypłaty części zaległych wynagrodzeń z FGŚP

  • Autor: PAP/JS
  • 28 wrz 2017 16:08

Ogłoszona 18 września upadłość spółki Praktiker Polska otwiera drogę do wypłaty pracownikom tej firmy części zaległych wynagrodzeń przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – podali związkowcy z Solidarności, którzy od wielu miesięcy interweniowali ws. poszkodowanej załogi Praktikera.

Solidarność: Upadłość Praktikera otwiera drogę do wypłaty części zaległych wynagrodzeń z FGŚP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Nieogłoszenie upadłości spółki było formalną przeszkodą do uruchomienia środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

• Zgodnie z przepisami, FGŚP nie pokryje w całości zaległości finansowych Praktikera wobec pracowników - części należnych pieniędzy pracownicy będą musieli dochodzić u syndyka lub na drodze sądowej.

• Po ogłoszeniu upadłości spółki Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska zwróciła się z wnioskiem do syndyka masy upadłościowej firmy o jak najszybsze przekazanie listy pracowników Praktikera do FGŚP.

W końcu czerwca tego roku Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała o wydaniu 10 decyzji w sprawie nakazu wypłacenia zaległych wynagrodzeń dla 512 pracowników Praktikera na kwotę ok. 1,5 mln zł.

Śledztwo w sprawie spółki Praktiker Polska prowadzi też katowicka prokuratura okręgowa. Dotyczy ono m.in. podejrzenia naruszenia praw pracowniczych przez pracodawców, przede wszystkim w związku z niewypłaceniem wynagrodzenia i nieodprowadzaniem składek do ZUS. Śledczy wyjaśniają też, czy w spółce mogło dojść do karalnej niegospodarności, a także popełnienia czynu zabronionego polegającego na niezgłoszenie upadłości spółki, mimo że były ku temu podstawy.

Nieogłoszenie upadłości spółki było formalną przeszkodą do uruchomienia środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jak podało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności, ogłoszona 18 września br. upadłość spółki Praktiker Polska otwiera pracownikom drogę do odzyskania części zaległych wynagrodzeń.

"Czekaliśmy od dawna na tę decyzję sądu. Dzięki niej wreszcie będzie można uruchomić procedurę wypłaty zaległych świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, co oznacza, że już niedługo ludzie dostaną należne im pieniądze" - skomentował przewodniczący Solidarności w Praktiker Polska Mariusz Włodarczyk.

Po ogłoszeniu upadłości spółki Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska zwróciła się z wnioskiem do syndyka masy upadłościowej firmy o jak najszybsze przekazanie listy pracowników Praktikera do FGŚP.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Solidarność: Upadłość Praktikera otwiera drogę do wypłaty części zaległych wynagrodzeń z FGŚP

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2017-10-01 02:41:16

    Niech się cieszą, bo my pracujemy za darmo prawie od 4 lat w Milmexie i nadal nic nie wiadomo o zaleglych wynagrodzeniach....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA