• Najnowszy projekt ustawy budżetowej na rok 2016 przewiduje ograniczenie finansowania Państwowej Inspekcji Pracy o blisko 8 mln zł.
• NSZZ "Solidarność" sprzeciwia się temu ograniczeniu.
• W skierowanym do marszałka Senatu piśmie, związek wnosi o uwzględnienie swoich uwag i zastrzeżeń w pracach Senatu nad tą ustawą.
- Autor:JP
- •5 lut 2016 12:11

– 22 lutego wejdzie w życie zmieniona ustawa Kodeks pracy, która nakłada na PIP dodatkowe obowiązki – czytamy w stanowisku prezydium komisji krajowej "Solidarności".
W stanowisku zwraca się również uwagę, że na etapie konsultacji społecznych znajduje się projekt ustawy ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o PIP, nakładający dodatkowe obowiązki i uprawnienia. Celem tych zmian jest przeciwdziałanie patologiom rynku pracy, dlatego PIP wymaga wzmocnienia.
– Zwiększanie z jednej strony zadań i uprawnień Inspekcji przy jednoczesnym zmniejszaniu środków finansowych na jej działanie tworzy wrażenie realnego braku woli walki z nadużyciami i patologią występującymi na rynku pracy – czytamy w stanowisku.
Prezydium komisji krajowej NSZZ „Solidarność” apeluje do senatorów o wprowadzenie poprawki przywracającej w budżecie PIP kwotę 7.995 tys. zł, zmniejszoną w rządowym projekcie budżetu na rok 2016.

KOMENTARZE (2)