Solidarność: Potrzebny skuteczny program walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

W Polsce spada bezrobocie, rośnie zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie, przybyło osób z dyplomami wyższych uczelni, a mimo to nie ubyło skrajnej biedy - alarmuje Solidarność.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Solidarność: Potrzebny skuteczny program walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

18 cze 2015 11:12


W ubiegłym roku bezrobocie spadało, równocześnie liczba osób pracujących w gospodarce zwiększyła się o 156 tys. Mimo to biedy nie ubyło. Eksperci alarmują, że zwiększa się grupa biednych pracujących, zatrudnionych na umowach śmieciowych, otrzymujących minimalne wynagrodzenie albo niższe.

Co 7. pracujący w Polsce jest biedny

Według GUS w 2013 r. tylko na umowach-zleceniach lub umowach o dzieło pracowało 1,4 mln osób, a zarobki 1,3 mln pracowników nie przekraczały płacy minimalnej.

Z raportu Instytutu Polityki Społecznej UW wynika, że co 7. pracujący w Polsce jest biedny, przy czym wśród tych zatrudnionych na umowę o pracę na miano biedaków zasługuje 7 proc., natomiast wśród tych na umowach śmieciowych - aż 25 proc.

Brakuje spójnej polityki socjalnej

– Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, w którym brakuje spójnej polityki społecznej państwa, której elementem jest spójna polityka socjalna, pomoc ludziom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej – ocenia w Dzienniku Gazecie Prawnej dr Waldemar Urbanik, rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie.

"Solidarność" od dawna domaga się wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy niezależnie od formy zatrudnienia.

Wzrost wynagrodzenia zależny od wzrostu gospodarczego

Trzy lata temu związek złożył w Sejmie obywatelski projekt dotyczący płacy minimalnej, który zakładał, że szybkość wzrostu minimalnego wynagrodzenia zależałaby od tempa wzrostu gospodarczego. Projekt poparło około 350 tys. obywateli, jednak utknął w tzw."sejmowej zamrażarce".

NSZZ "Solidarność" oczekuje również od rządu "wypracowania i wdrożenia skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenia wysokości progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.