PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Służba zagraniczna na nowych zasadach

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie zagranicznej.

  • Autor: JS
  • 14 mar 2017 16:49
Służba zagraniczna na nowych zasadach
Jak twierdzi MSZ, ustawa o służbie zagranicznej, po 14 latach obowiązywania (od 2002 r.), wymaga zasadniczych zmian. (fot.msz.gov.pl)
REKLAMA

• Ministrowie zdecydowali, że pracownicy służby zagranicznej będą mogli być zatrudniani na kontraktach, co oznacza możliwość zatrudnienia w krótszej, kilkuletniej perspektywie.

• Wprowadzono podstawy prawne uniemożliwiające pełnienie służby zagranicznej przez funkcjonariuszy i współpracowników komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

•  Na nowo zdefiniowano katalog stopni dyplomatycznych.

Jak twierdzi MSZ, ustawa o służbie zagranicznej, po 14 latach obowiązywania (od 2002 r.), wymaga zasadniczych zmian.

Z analizy przeprowadzonej przez MSZ wynika, że zmiany przeprowadzane w poprzednich latach miały najczęściej charakter fasadowy, a rzeczywiste braki organizacyjne i nieprawidłowości w funkcjonowaniu służby zagranicznej nie były likwidowane.

"Obecnie polska służba zagraniczna boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest brak dostatecznie silnych więzi polskich dyplomatów z państwem polskim, co osłabia rangę i etos służby państwowej. W służbie zagranicznej od dawana występują też niejasne kryteria awansu, odchodzą z niej profesjonalni dyplomaci i wybitni specjaliści z różnych dziedzin, a wiele placówek zagranicznych funkcjonuje w sposób daleki od pożądanych standardów" - informuje resort.

Jak informuje, służba zagraniczna w obecnym kształcie jest nie tylko następcą prawnym, ale także bezpośrednim kontynuatorem służby dyplomatyczno-konsularnej, zakorzenionej systemowo w PRL. "Regulacje odnoszące się do służby zagranicznej cechuje fragmentaryczność i brak ściśle określonych zasad jej funkcjonowania w różnych obszarach, co w konsekwencji skutkuje brakiem systemu wartości, który powinien wyznaczać cel jej działania" - twierdzi MSZ.

Z tych powodów, jak tłumaczy MSZ,  zmiany w organizacji i funkcjonowaniu służby zagranicznej są niezbędne.

Najważniejsze proponowane rozwiązania:

- Dodano przepis określający zadania służby zagranicznej, do których należy strzeżenie suwerenności Polski oraz ochrona jej interesów w relacjach z innymi państwami, organizacjami międzynarodowymi i innymi podmiotami zagranicznymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Służba zagraniczna na nowych zasadach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA