PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Służba zagraniczna: Byli pracownicy i współpracownicy PRL stracą stanowiska?

  • Autor: PAP/JS
  • 13 mar 2017 20:51

Rząd zająć ma się we wtorek (14 marca) projektem zmian w ustawie o służbie zagranicznej zakładającym wygaśnięcie stosunku pracy byłych pracowników służb PRL.

Służba zagraniczna: Byli pracownicy i współpracownicy PRL stracą stanowiska?
Na najbliższym posiedzeniu ministrowie pochylą się także nad zatrudnianiem cudzoziemców (fot. Kancelaria Premiera/twitter)
REKLAMA

• Projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

• MSZ chce m.in. wygaśnięcie stosunku pracy b. pracowników i współpracowników służb PRL.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Projekt wprowadza też nowe prawa socjalne dla pracowników służby zagranicznej.

• Na najbliższym posiedzeniu ministrowie pochylą się także nad zatrudnianiem cudzoziemców.

Projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak wynika z opublikowanego na stronie BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opisu, zaproponowane zmiany zakładają m.in. wygaśnięcie stosunku pracy b. pracowników i współpracowników służb PRL, uelastycznienie zasad zatrudniania w służbie zagranicznej dla ekspertów i umożliwienie MSZ nawiązywania krótszych kontraktów, przy jednoczesnej profesjonalizacji i bardziej precyzyjnym uregulowaniu zasad awansu i wymogów kompetencyjnych dla dyplomatów.

Zaprojektowane przez resort dyplomacji przepisy obejmują wprowadzenie sześciomiesięcznego "okresu przejściowego", w którym to czasie "dokonany zostanie kompleksowy przegląd kadr służby zagranicznej oraz zaproponowane zostaną nowe warunki pracy i płacy bądź nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z mocy prawa".

W znowelizowanej ustawie o służbie zagranicznej uregulowane zostać mają ponadto zasady wykonywania zadań służby zagranicznej przez funkcjonariuszy służb (Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SW i Państwowej Straży Pożarnej). Wprowadzony ma zostać wymóg uzyskania w takich przypadkach zgody ministra spraw zagranicznych. Minister ma ponadto uzyskać kompetencję do ustalania - "w porozumieniu z ministrem, kierownikiem urzędu centralnego bądź szefem właściwej służby" - warunków wykonywania zadań w służbie zagranicznej przez funkcjonariuszy i żołnierzy wymienionych służb, w tym zwłaszcza sposobu i terminów dokonywania związanych z tym rozliczeń budżetowych.

Projekt wprowadza ponadto nowe prawa socjalne dla pracowników służby zagranicznej.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji m.in. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów m.in. ws. zatrudniania cudzoziemców. Dyrektywa UE wprowadza warunek posiadania przez cudzoziemca dowodu ubezpieczenia zdrowotnego od wszystkich ryzyk, od których zazwyczaj ubezpieczeni są obywatele państwa przyjmującego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Służba zagraniczna: Byli pracownicy i współpracownicy PRL stracą stanowiska?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA