Służba kontraktowa: Kobietę-żołnierza w ciąży można zwolnić. RPO apeluje o zmianę przepisów

• RPO zwrócił się do MON o zmianę przepisów dotyczących ciężarnych żołnierek.
• Według obecnych przepisów kobiety na służbie kontraktowej może zostać zwolniona.
• MON ma 30 dni na udzieleni odpowiedzi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Służba kontraktowa: Kobietę-żołnierza w ciąży można zwolnić. RPO apeluje o zmianę przepisów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

4 mar 2016 10:43


Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w liście do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza wskazał, że przepisy ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych przewidują ochronę przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego. Nie chronią jednak przed zwolnieniem żołnierzy - kobiet będących w ciąży.

Impulsem do działania RPO był list kobiety zwolnionej z zawodowej służby wojskowej w czwartym miesiącu ciąży.

Przepisy stanowią, że żołnierza zawodowego zwalnia się ze służby wskutek upływu czasu określonego w kontrakcie, jeżeli nie nastąpi zawarcie kolejnego.

Czytaj też: Są podwyżki wynagrodzeń dla żołnierzy zawodowych

Ustawa przewiduje, że zwolnienie ze służby żołnierza zawodowego przebywającego na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim lub urlopie rodzicielskim, następuje z pierwszym dniem po zakończeniu tego urlopu.

Żołnierz-kobieta może skorzystać z tej formy ochrony, najwcześniej sześć tygodni przed przewidywaną datą porodu.

W ustawie o służbie wojskowej, jak przypomina RPO, istnieją przepisy pozwalające np. na zwolnienie żołnierza-kobiety w ciąży ze sprawdzianu sprawności fizycznej czy ograniczenie czasu służby. Przepisy te w jednakowym stopniu dotyczą żołnierzy w służbie stałej, jak i kontraktowej.

RPO podkreśla w swoim liście, że z konstytucji wynika szczególna rola organów władzy publicznej we wspieraniu macierzyństwa. Jak podnosi, również przepisy unijne gwarantują określony standard ochrony zatrudnienia kobiet w ciąży. Zdaniem RPO wydaje się, że polskie przepisy nadal tego standardu nie spełniają.

Rzecznik podkreślił, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE wskazuje wyraźnie, że nieprzychylne traktowanie kobiety ze względu na ciążę lub macierzyństwo stanowi bezpośrednią dyskryminację ze względu na płeć.

Rzecznik poprosił szefa MON o rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu wyeliminowania tego problemu. Jak podkreślił, w innych służbach mundurowych, np. w policji, istnieją przepisy chroniące przed zwolnieniem kobiety w ciąży.

MON ma 30 dni na udzielenie RPO odpowiedzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Dixi 2016-09-26 14:09:17

I dobrze ,ze mozna zwalniac !! Zaciagalyby sie do wojska po to aby czerpac finanse ! Wojsko albo ciaza !! Decyzja nalezy do ciebie !