SLD chce zgłosić projekt ustawy w sprawie handlu niedziele

• Wiceprzewodniczący SLD Wincenty Elsner zapowiedział, że w piątek (7.10) złoży petycję w Sejmie z postulatem dwukrotnego zwiększenia stawki godzinowej za pracę w niedziele, święta i w nocy.
• Takie rozwiązanie da - jak twierdzą politycy lewicy - pracownikom możliwość wyboru. 
• Sojusz jest przeciw zakazowi handlu w niedziele. To nie parlament i ustawa powinny decydować o tym, czy dany sklep ma funkcjonować w niedziele, czy też być tego dnia zamknięty - uważa SLD.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

SLD chce zgłosić projekt ustawy w sprawie handlu niedziele

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

6 paź 2016 15:18


Podczas czwartkowej (6.10) konferencji prasowej w Łodzi liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej krytycznie odnieśli się do procedowanego w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy przewidującej ograniczenie handlu w niedziele. Przedstawili także własną propozycję dotyczącego wynagrodzenia za pracę w dniach ustawowo wolnych od pracy.

- Jesteśmy zdecydowanie przeciw takim zakazom. To nie parlament i ustawa powinny decydować o tym, czy dany sklep ma funkcjonować w niedziele, czy też być tego dnia zamknięty. W poprzedniej kadencji Sejmu (...) byliśmy przeciwni takim rozwiązaniom i teraz też jesteśmy przeciwni - powiedział wiceprzewodniczący SLD Tomasz Trela.

- Dziś za pracę w niedziele i święta pracownikom przysługuje jedynie ekwiwalent w postaci dnia wolnego. Chcemy go utrzymać, ale jednocześnie proponujemy, by stawka godzinowa osób pracujących w takie dni wynosiła 200 procent wynagrodzenia w dniach powszednich. Jeśli obecnie najniższa stawka wynosi 12 zł, pracownik za pracę w niedziele oraz święta otrzymywałby 24 zł - wyjaśnił.

Wiceprzewodniczący Sojuszu Wincenty Elsner tłumaczył, że takie rozwiązanie da pracownikom możliwość wyboru.

- Niech sami zdecydują o tym, czy chcą pracować w wolne dni. A jeśli tak wybiorą, niech będą to pracownicy dobrze wynagradzani i drodzy dla pracodawców. Wszystkim posłom pracującym w komisji sejmowej nad projektem ograniczającym handel w niedziele przekażę przygotowane przez SLD propozycję poprawek, które wymuszą na pracodawcach podwójną płacę w dniach ustawowo wolnych od pracy - zaznaczył Elsner.

Dodał, że podobne rozwiązania prawne obowiązują m.in. w Niemczech.

- Tam z punktu widzenia pracownika najbardziej pożądanym czasem pracy jest praca nocna z soboty na niedziele, bo wówczas otrzymuje on o sto procent wyższe wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych oraz kolejne sto procent za pracę w dniu wolnym - tłumaczył.

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele złożył w Sejmie na początku września Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. W jego skład wchodzi NSZZ "Solidarność" oraz inne organizacje. Zgodnie z projektem do zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. We wtorek w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie, a w czwartek projekt trafił do dalszych prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Przewodnicząca SLD woj. łódzkiego Małgorzata Niewiadomska-Cudak podkreśliła, że procedowany projekt skierowany jest tylko do jednej grupy pracującej w niedziele - handlowców. "A co z innymi? Jeśli niedziela ma być dla polskich rodzin, to co z wykładowcami akademickimi, osobami związanymi z branżą turystyczną, sportem, a także pracującymi w niedzielę sprzedawcami dewocjonaliów? My widzimy w tym projekcie ideologizację prawa i na to naszej zgody nie ma" - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.