SLD chce wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej zamiast miesięcznej

SLD domaga się ustanowienia minimalnego wynagrodzenia w wysokości 50 proc. przeciętnej płacy, ograniczenia umów terminowych oraz wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej zamiast miesięcznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

SLD chce wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej zamiast miesięcznej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 maj 2015 13:47


Posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) Anna Bańkowska mówiła na konferencji prasowej w Sejmie, że kandydaci na prezydenta składali propozycje nie bacząc na to, że podobne rozwiązania SLD złożył już w Sejmie. Zapowiedziała, że SLD będzie teraz informował o złożonych w Sejmie propozycjach, których przyjęcie - w ocenie Bańkowskiej - zahamowałoby "falę niezadowolenia" w kraju.

Minimalna stawka godzinowa powinna wynosić 11 zł

Posłanka przypomniała, że Sojusz domagał się ustanowienia minimalnego wynagrodzenia w wysokości 50 proc. przeciętnej płacy. Chciał też wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej zamiast stawki miesięcznej; według SLD minimalna stawka na godzinę powinna wynosić niemniej niż 11 zł.

Według Bańkowskiej Sojusz jako pierwszy proponował możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu. Przypomniała, że zgodnie z propozycją SLD prawo przejścia na emeryturę mieliby mężczyźni po przepracowaniu 40 lat, kobiety - z 35-letnim stażem pracy.

Przed II turą wyborów możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach okresu składkowego zaproponował prezydent Bronisław Komorowski. W poniedziałek - dzień po II turze wyborów, w której Komorowski przegrał z Andrzejem Dudą - prezydencka kancelaria wycofała ten projekt z konsultacji uzasadniając, że z uwagi na wynik wyborów, prezydent nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji do końca kadencji. Propozycję tę chce przejąć i złożyć w Sejmie PSL.

Umowy terminowe do 24 miesięcy

Poseł SLD Tadeusz Tomaszewski podkreślił na konferencji prasowej, że w Sejmie został złożony też także projekt ograniczający funkcjonowanie umów terminowych do 24 miesięcy; łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony u danego pracodawcy nie mógłby - zgodnie z propozycją SLD - przekraczać 24 miesięcy.

Sojusz proponował również - jak mówił poseł - projekt podwyższający zasiłek pielęgnacyjny, który nie był podwyższany od 2006 r. Jak przypomniał, SLD proponował także refundacje dla firm na zatrudnionego pierwszego i drugiego pracownika; byłoby to rozwiązanie pomagające m.in. młodym ludziom w znalezieniu zatrudnienia.

Bańkowska mówiła, że w przypadku większości z tych projektów proces legislacyjny nie zakończył się, propozycje zostały zamrożone albo utknęły w komisjach. Dodała, że udało się uchwalić zgłoszoną przez Sojusz zmianę zasad dotyczących wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych; nowe przepisy obowiązują od 1 maja. "Dzięki temu będzie lepszy kapitał początkowy dla ludzi młodych oraz dla ludzi, którzy kontynuowali zatrudnienie po uzyskaniu prawa do emerytury" - powiedziała posłanka SLD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jaa Jaa 2015-06-24 09:06:29

warto dodatkowo poznać reguły dotyczące regulowania stawek godzinowych poradnik.wfirma.pl/-minimalna-stawka-godzinowa

Jaro 2015-05-29 16:26:55

I tak trzymać i nie popuszczać !