Skrócenie czasu w Polsce to dobry pomysł? Związkowcy są za, pracodawcy mają zastrzeżenia

Skrócony czas pracy w Polsce? - Gdyby takie rozwiązania zostały wdrożone, powinny być raczej właśnie przywilejem do nieobligatoryjnego wykorzystania, niż obowiązkowym rozstrzygnięciem dla każdego pracownika spełniającego kryteria - twierdzi Paweł Gniazdowski, country manager w Lee Hecht Harrison DBM Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Skrócenie czasu w Polsce to dobry pomysł? Związkowcy są za, pracodawcy mają zastrzeżenia

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

12 maj 2018 6:00


 • Politycy i związkowcy zabiegają o skrócenie czasu pracy w Polsce.
 • Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw europejskich - zaznacza Dorota Gardias, przewodnicząca FZZ.
 • Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland, uważa jednak, że uwarunkowania w poszczególnych branżach są bardzo różnorodne i sztywne ograniczenie czasu pracy odbije się na części z nich negatywnie.
 • Z kolei Paweł Gniazdowski, ekspert Lee Hecht Harrison DBM Polska, dodaje, że krótszy czas pracy powinien iść w parze z niższym wynagrodzeniem.

W niektórych krajach Europy wszyscy pracownicy mogą cieszyć się krótszym tygodniem pracy. Francja wprowadziła 35-godzinny tydzień pracy już w 2000 r. Z kolei w 2016 r. parlament Portugalii zaaprobował ustawę przywracającą 35-godzinny tydzień pracy w sektorze publicznym. 

W Danii oficjalny tydzień roboczy nie przekracza 38 godzin. W Niemczech natomiast wywalczono 28-godzinny tydzień pracy – z tej opcji będzie mogło skorzystać 2,3 mln zatrudnionych w 700 firmach.

Skrócony czas pracy w Polsce?

W Polsce politycy i związkowcy zabiegają o skrócenie czasu pracy. Partia Razem rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem ustawy skracającej tydzień pracy do 35 godzin. Partia przekonuje, że jesteśmy jednym z najbardziej przepracowanych społeczeństw w Europie.

- Spędzamy życie w pracy, zmagamy się ze stresem i nie mamy dla siebie czasu. Świat poszedł do przodu, a my dalej pracujemy tyle, co sto lat temu. Pracujemy znacznie wydajniej i efektywniej - dlatego stać nas na skrócenie czasu pracy - podkreśla Partia Razem.

Swój projekt skrócenia czasu pracy ma też OPZZ. - Nie wszędzie w Europie sprawdziło się skrócenie tygodnia czasu pracy. Dobrze to brzmi. Ale czy jest to dziś możliwe do wprowadzenia? Będziemy to wspierać, ale bardziej zależy nam na wydłużeniu urlopów - mówił Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Według projektu związkowców, zamiast 26 dni urlopu pracownik miałby prawo do 32 dni na wypoczynek. OPZZ chce też skrócenia czasu pracy rodziców. Rodzice dzieci do lat 12 mieliby pracować 7 godzin dziennie, a nie 8.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Wojciech_K 2018-05-17 07:39:09

Cieszę się, że Partia Razem zabiega o skrócenie czasu pracy - w końcu jakaś siła polityczna, która dba o nasz (pracowników) interes! Tak trzymać!

Senex Corvus 2018-05-12 16:12:39

Odpowiadając na tytułowe pytanie: "Skrócenie czasu w Polsce to dobry pomysł? " odpowiadam, że dobry. Proponuję czas trwania godziny ustalić na 55 minut, a dobę na 23 godziny i wszyscy będziemy szczęśliwsi :)