PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Skończmy z zasadą zbiegu tytułów. Ozusowanie umów zleceń jest konieczne

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 14 sty 2021 12:00

Luty 2021. To ostateczny termin, w którym - zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) - powinny rozpocząć się prace nad objęciem wszystkich umów zleceń pełnym ubezpieczeniem społecznym.

Skończmy z zasadą zbiegu tytułów. Ozusowanie umów zleceń jest konieczne
FPP wspólnie z NSZZ Solidarność już cztery lata temu postulowała ozusowanie umów zleceń (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do rządu o jak najszybsze zainicjowanie procesu legislacyjnego ustawy obejmującej wszystkie umowy zlecenia pełnym ubezpieczeniem społecznym.
  • Przepisy powinny uwzględniać odpowiedni okres vacatio legis, pozwalający zarówno poszczególnym firmom, jak i całemu rynkowi na przystosowanie się do nowych warunków prawnych.
  • W związku z tym prace legislacyjne powinny rozpocząć się najpóźniej w lutym bieżącego roku, a zmiany powinny wejść w życie wraz z początkiem 2022 r.

FPP wspólnie z NSZZ Solidarność już cztery lata temu postulowała ozusowanie umów zleceń – co pozwoliłoby na zabezpieczenie okresów składkowych dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, a przede wszystkim na poprawę przyszłej sytuacji emerytalnej wszystkich zleceniobiorców, a nie jedynie losowo wybranych ubezpieczonych, dla których zleceniodawcy zapłacą składkę. Teraz postulat ten przypomniała.

- Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska słusznie zwróciła uwagę na czynniki wpływające na wysokość emerytury w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Wbrew obiegowej opinii, poziom świadczeń emerytalnych nie jest kształtowany w głównej mierze przez ich waloryzację, która służy przede wszystkim ochronie siły nabywczej emerytur w obliczu inflacji. Tym, co faktycznie determinuje poziom świadczenia otrzymywanego z ZUS po przejściu na emeryturę jest - po pierwsze - wartość odprowadzonych składek w okresie kariery zawodowej oraz - po drugie - wiek przejścia na emeryturę - podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Rejestracja umowy o dzieło w ZUS obowiązkowa od 1 stycznia 2020

Jak dodaje, dziś trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie dla sytuacji, w której osoba uzyskująca taki sam dochód z dwóch umów płaci niższe składki, niż gdyby pochodził on z jednej umowy.

Zbieg tytułów - co to jest?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skończmy z zasadą zbiegu tytułów. Ozusowanie umów zleceń jest konieczne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA