Składki emerytalne: Wybrać ZUS czy OFE? Decyzja do 31 lipca

• Do końca lipca można zdecydować czy chcemy, aby nasze pieniądze pozostały w całości w ZUS, czy też część z nich trafiała do Otwartych Funduszy Emerytalnych.
• Tzw. okienko transferowe zostało otwarte po dwóch latach od 1 kwietnia do 31 lipca.
• Następna szansa na zmianę będzie dopiero za cztery lata.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Składki emerytalne: Wybrać ZUS czy OFE? Decyzja do 31 lipca

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL/AT

wnp.pl

22 lip 2016 10:57


Decyzja jest o tyle trudna, że rząd ma nowe plany dotyczące OFE. Ale nie tylko. Powstał już projekt prezydencki zakładający obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października 2017 roku. W połowie lipca br. propozycja zyskała akceptację Rady Ministrów.

Tymczasem ZUS wyliczył, że w ciągu pięciu lat na emerytury i renty państwu zabraknie 250 mld zł, a w wersji pesymistycznej aż 400 mld. Dziura będzie jeszcze większa, jeśli zostanie obniżony wiek emerytalny

O co chodzi z okienkiem transferowym?

Osoby, które w 2014 roku nie zdecydowały się na dalsze oszczędzanie w OFE, mogą teraz wrócić do otwartego funduszu emerytalnego jeśli są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego. Natomiast osoby, które dotąd przekazywały część swojej składki emerytalnej do OFE, mogą z tego zrezygnować.

W zależności od dokonanego wyboru trzeba poinformować ZUS składając wypełnione „Oświadczenia o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Oświadczenia są w każdej placówce ZUS, na stronie internetowej oraz na Platformie Usług Elektronicznych PUE pue.zus.pl. Oświadczenie można złożyć osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej, korzystając z portalu PUE.

Jeśli przez ostatnie dwa lata nie zmieniło się decyzji, nie trzeba składać do ZUS żadnego oświadczenia.

Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52 proc. podstawy jej wymiaru, czyli naszego wynagrodzenia brutto. Niezależnie od decyzji większa część składki i tak trafia do ZUS-u, bo składka przekazywana do OFE wynosi 2,92 proc. wynagrodzenia.

Podział składki w przypadku wyboru przekazywania do Otwartego Funduszu Emerytalnego

- ZUS (I filar) – 12,22 proc.

- Subkonto ZUS (II filar) – 4,38 proc.

- OFE (ii FILAR) - 2,92 proc.

Podziała składki w przypadku pozostania w ZUS

- ZUS (I filar) – 12,22 proc.

- Subkonto ZUS (II filar) – 7,3 proc. (4,38 proc. + 2,92 proc.)

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.