PODZIEL SIĘ
Autor: WNP.PL/AT
22 lip 2016 10:57
Decyzja jest o tyle trudna, że rząd ma nowe plany dotyczące OFE. Ale nie tylko. Powstał już projekt prezydencki zakładający obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października 2017 roku. W połowie lipca br. propozycja zyskała akceptację Rady Ministrów.
Tymczasem ZUS wyliczył, że w ciągu pięciu lat na emerytury i renty państwu zabraknie 250 mld zł, a w wersji pesymistycznej aż 400 mld. Dziura będzie jeszcze większa, jeśli zostanie obniżony wiek emerytalny
O co chodzi z okienkiem transferowym?
Osoby, które w 2014 roku nie zdecydowały się na dalsze oszczędzanie w OFE, mogą teraz wrócić do otwartego funduszu emerytalnego jeśli są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego. Natomiast osoby, które dotąd przekazywały część swojej składki emerytalnej do OFE, mogą z tego zrezygnować.
W zależności od dokonanego wyboru trzeba poinformować ZUS składając wypełnione „Oświadczenia o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Oświadczenia są w każdej placówce ZUS, na stronie internetowej oraz na Platformie Usług Elektronicznych PUE pue.zus.pl. Oświadczenie można złożyć osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej, korzystając z portalu PUE.
Jeśli przez ostatnie dwa lata nie zmieniło się decyzji, nie trzeba składać do ZUS żadnego oświadczenia.
Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52 proc. podstawy jej wymiaru, czyli naszego wynagrodzenia brutto. Niezależnie od decyzji większa część składki i tak trafia do ZUS-u, bo składka przekazywana do OFE wynosi 2,92 proc. wynagrodzenia.
Podział składki w przypadku wyboru przekazywania do Otwartego Funduszu Emerytalnego
- ZUS (I filar) – 12,22 proc.
- Subkonto ZUS (II filar) – 4,38 proc.
- OFE (ii FILAR) - 2,92 proc.
Podziała składki w przypadku pozostania w ZUS
- ZUS (I filar) – 12,22 proc.
- Subkonto ZUS (II filar) – 7,3 proc. (4,38 proc. + 2,92 proc.)
CZYTAJ DALEJ »
Co zrobić w sytuacji gdy dopiero rozpoczyna się karierę zawodową?
Ubezpieczeni, którzy po raz pierwszy zostaną zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych mogą (ale nie mają takiego obowiązku) zawrzeć umowę z OFE w ciągu 4 miesięcy licząc od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W przypadku, gdy umowa nie zostanie zawarta w ustawowym terminie, całość składki na II filar jest ewidencjonowana na subkoncie w ZUS (w wysokości 7,3 proc.).
Nie oznacza to, że ubezpieczeni, którzy z różnych powodów nie zdecydują się przystąpić do OFE w tym terminie, mają bezpowrotnie zamkniętą szansę na zostanie członkiem otwartego funduszu. Jeśli w czasie trwania okna transferowego złożą w ZUS „oświadczenie” z informacją o przekazywaniu składki do OFE, ponownie zyskają 4 miesiące (licząc od dnia złożenia oświadczenia) na zawarcie umowy z wybranym otwartym funduszem emerytalnym.
Przegląd systemu emerytalnego
W tym roku rząd przedstawi też przegląd systemu emerytalnego. To obowiązek ustawowy. Pierwszy przegląd odbył się w 2013 r. W połowie czerwca rozpoczęły się prace zespołu odpowiedzialnego za przeprowadzenie tegorocznego przeglądu. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zdecydowała że to ZUS będzie wiodąca instytucją w przeprowadzeniu przeglądu. W skład zespołu wchodzą też przedstawiciele, ministerstw i instytucji centralnych, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz instytucji rynku ubezpieczeniowego.
Reformy wprowadzone w 2011 r. i 2013 r. będą analizowane pod kątem systemowego deficytu w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i długu publicznego, a także wysokości wypłacanych świadczeń. Kluczowymi problemami jakie zostaną poddane analizie będą szczegółowe parametry nabywania prawa do świadczeń, prawo do emerytury w kontekście nieoskładkowanych dochodów, pułap 30-krotność w zakresie odprowadzanych składek, a także prawo do emerytury minimalnej, zasady jej nabywania oraz wysokość.
Cały artykuł czytaj tutaj.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Podobał się artykuł? Podziel się!