Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych tylko za pracę na etacie

Firma, która na podstawie umów cywilnoprawnych zatrudnia pracowników na stanowiskach uprawniających do emerytury pomostowej, nie musi odprowadzać z tego tytułu składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nawet jeśli podpisała umowy ze swoimi etatowymi pracownikami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych tylko za pracę na etacie

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

2 kwi 2015 15:06


Tak wynika z interpretacji lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O jej wydanie zwróciła się spółka komunikacji miejskiej.

Jak wynika z informacji przedsiębiorstwa, wypełnianie obowiązków kierowcy autobusu jest traktowane przez zakład jako praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych. W związku z tym z dniem zatrudnienia na etacie kierowcy firma odprowadza za niego składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP), a jej wysokość jest naliczana od pełnego przychodu objętego składką emerytalną.

Czytaj też: Bańkowska: Wyliczanie emerytur dla wielu niesprawiedliwe

Z częścią pracowników spółka ma dodatkowo zawarte umowy-zlecenia na wykonywanie obowiązków kierowcy autobusów. Osoby te jednak na co dzień - w ramach swojego stosunku pracy - są zatrudnione na innych stanowiskach pracy. Ponadto powierzenie im prowadzenia pojazdów ma charakter incydentalny – kilka razy w miesiącu po ok. 4 godziny. Pracownicy ci mają jednak wszystkie uprawnienia, które są konieczne do przewozu osób komunikacją zbiorową.

W stanowisku przedstawionym ZUS firma stwierdziła, że jej zdaniem opłaty na FEP powinny być wnoszone tylko za osoby, które przez cały okres zatrudniania - w ramach etatów - wykonują pracę w szkodliwych warunkach. ZUS przychylił się do tego stanowiska.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.