PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Skandal w Chinach. Gigant e-commerce symbolem nadużyć wobec kobiet

  • AKC
  • 30 sie 2021 15:51

Alibaba Group Holding Limited - prowadzące główną platformę e-commerce w Chinach jedno z największych przedsiębiorstw świata - zwolniło 10 pracowników za upublicznianie na wewnętrznym forum relacji pracownicy oskarżającej o gwałt swojego menedżera. Według osób z otoczenia firmy gigant handlu elektronicznego dąży do rozwiązania sprawy. Podjął też działania mające na celu rozwiązywanie przyszłych sporów w firmie.

Skandal w Chinach. Gigant e-commerce symbolem nadużyć wobec kobiet
Alibaba to jedno z największych przedsiębiorstw na świecie i właściciel popularnej platformy e-handlu Aliexpress (fot. Flickr)
REKLAMA
  • Autorką relacji opublikowanej na wewnętrznym forum Alibaby jest kobieta o imieniu Zhou. 
  • Po ujawnieniu udostępnionych przez nią treści konto poszkodowanej stało się wiralem i uczyniło z chińskiej firmy symbol nadużyć uważanych za powszechne w całym chińskim biznesie i firmach technologicznych.
  • Alibaba zwolniła oskarżonego menedżera i przyjęła rezygnacje dwóch członków zarządu po tym, jak sprawa wywołała debatę na temat seksizmu w kręgach korporacyjnych.

Łącznie Alibaba zwolnił 10 pracowników - m.in. za udostępnianie zrzutów ekranu postu kobiety w domenie publicznej po usunięciu znaków wodnych. Kolejne trzy otrzymały naganę za niestosowne komentarze na forum publicznym, dodały.

Jak wyjaśnia Aljazeera, w przypadku zwolnionych osób firma nie miała innego wyboru, ponieważ naruszyli oni bardzo surową politykę przeciwko ujawnianiu treści zawartych na forach pracowniczych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wewnętrzna platforma - która jest otwarta dla 250 tys. pracowników Alibaby, jak również wielu osób z giganta fintech Ant Group Co. - jest uważana za niedostępną. W przeszłości firma zwalniała już pracowników za wyciek informacji z forum. 

"Incydent w Alibabie w tym miesiącu potwierdził, że chińskie kobiety są pomijane, uprzedmiotowione lub zmuszane do udziału w zdominowanych przez mężczyzn rytuałach, takich jak picie z klientami, a następnie ignorowane, gdy zgłaszają nadużycia. Zbiega się to w czasie z intensywną kontrolą rządową nad różnymi kwestiami, od wyzysku i monopolistycznych zachowań po wykorzystywanie nisko opłacanych pracowników" - komentuje Aljazeera.

Czytaj też: Padły oskarżenia o znęcanie i molestowanie. Trener wszystkiemu zaprzecza

Poszkodowana kobieta wyjaśniła, że upubliczniła swoje wewnętrzne konto po tym, jak jej skarga złożona u bezpośrednich przełożonych i w dziale kadr przez kolejne dwa tygodnie pozostawała bez reakcji. Kulminacją był protest podczas kolacji w jednej z kawiarni pracowniczych Alibaby.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skandal w Chinach. Gigant e-commerce symbolem nadużyć wobec kobiet

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA